Ubezpieczenie domu drewnianego

7 maja 2024

ciekawostki, ubezpieczenia

Wszystko, co warto wiedzieć o ubezpieczeniu domu z drewna.

Spis treści

Czym jest dom drewniany w polisie mieszkaniowej?

Polisa mieszkaniowa może objąć różnego rodzaju nieruchomości – każdy dom ma swoje cechy związane m. in. z zastosowanymi do budowy materiałami. Za dom drewniany może uchodzić budynek mieszkalny, którego znaczna część konstrukcji jest wykonana z drewna. Jeżeli Twój dom ma np. drewniany szkielet lub ściany z bali, może to być istotna informacja podczas zawierania ubezpieczenia. Palność materiałów budowlanych jest jednym z czynników branych pod uwagę przy wycenie składki za polisę. Każdy ubezpieczyciel może jednak w inny sposób definiować to, co uważa za dom drewniany – dlatego podczas poszukiwania najlepszej oferty warto zajrzeć do ogólnych warunków ubezpieczenia (OWU) lub poradzić się agenta.

Co obejmuje ubezpieczenie domu drewnianego?

Ubezpieczenie domu z drewna może objąć szeroki przekrój szkód powstałych przez m. in.:

  • zdarzenia losowe (pożar, powódź, huragan, grad, uderzenie pioruna itp.),
  • awarie instalacji (w tym zalania czy przepięcia elektryczne),
  • stłuczenie elementów szklanych,
  • kradzież z włamaniem,
  • dewastację,
  • działanie dzikich zwierząt (np. kuny, termity).

Dokładny zakres ubezpieczenia zależy od wariantu ochrony, na jaki się zdecydujesz. Jeżeli zależy Ci na pełnej ochronie, warto zwrócić uwagę na polisę w wariancie all-risk – może ono obejmować wszystkie szkody (również nietypowe lub spowodowane przez niedbalstwo) z wyjątkiem sytuacji wyraźnie wykluczonych w warunkach ubezpieczenia, takich jak celowe wyrządzenie szkody, nieodpowiednia konserwacja czy użycie materiałów pirotechnicznych albo wybuchowych.

Polisę mieszkaniową można rozszerzyć o dodatkowe elementy, np.:

Ile kosztuje ubezpieczenie domu drewnianego?

Choć domy z drewnianą konstrukcją mają liczne zalety budowlane, ze względu na większe ryzyko związane z ogniem ubezpieczenie często jest droższe niż w przypadku murowanego budynku. Roczne ubezpieczenie domu z drewna można wykupić za ok. kilkaset złotych – dokładna wysokość składki zależy m. in. od wartości budynku oraz zakresu ochrony. Warto wiedzieć, że wiele towarzystw oferuje możliwość zakupu wieloletniej polisy po korzystniejszej cenie.

Chcesz porównać najlepsze warianty ubezpieczenia dla swoich czterech ścian? Porozmawiaj z ekspertem, który reprezentuje ponad 30 towarzystw. W Domu Ubezpieczeniowym Spectrum otrzymasz indywidualnie dopasowaną ofertę i rzetelną pomoc w wyborze najkorzystniejszego rozwiązania. Odwiedź biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub za pomocą aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.