Jak napisać opis zdarzenia do odszkodowania?

20 listopada 2023

ciekawostki, ubezpieczenia

Zgłoszenie szkody z polisy zazwyczaj wymaga przedstawienia opisu zdarzenia. Odpowiednio sformułowana relacja umożliwia ubezpieczycielowi lepsze zrozumienie sytuacji poszkodowanego oraz załączonej do zgłoszenia dokumentacji. Podpowiadamy, jak napisać opis zdarzenia do odszkodowania.

Spis treści

Jak napisać opis zdarzenia do odszkodowania?

Choć okoliczności powstania szkody często są stresujące, warto zachować spokój mimo przeciwności i skupić się na tym, aby dokonać zgłoszenia w prawidłowy sposób – dzięki temu ubezpieczyciel będzie mógł sprawnie udzielić nam wsparcia, którego oczekujemy w związku z posiadaną polisą.

Niezależnie od tego, jakiego rodzaju szkodę chcemy zgłosić, warto kierować się kilkoma uniwersalnymi zasadami dotyczącymi opisu zdarzenia:

  • wykazanie ciągu przyczynowo-skutkowego – głównym celem opisu zdarzenia jest przedstawienie, w jaki sposób doszło do szkody, trzeba zatem zarysować okoliczności, opisać przebieg zdarzeń i wskazać, na czym polega szkoda (ogólnikowo);
  • neutralny język – warto opisać zdarzenie w jak najbardziej obiektywny sposób, bez nieformalnych czy emocjonalnych sformułowań;
  • zwięzłość i precyzja – opis zdarzenia powinien w krótki sposób przedstawiać, jak doszło do szkody (na szczegółowy opis uszkodzeń czy obrażeń jest osobna rubryka – tutaj koncentrujemy się na wskazaniu okoliczności, przyczyn i przebiegu zdarzenia).

W następnych akapitach znajdziesz przykłady poprawnie sformułowanych opisów zdarzeń, które nawiązują do różnego rodzaju szkód i ubezpieczeń.

Opis zdarzenia drogowego

Opis zdarzenia drogowego jest charakterystyczny ze względu na używanie nazw marek i numerów rejestracyjnych. Zamiast tłumaczyć, które auto jest czyje, w obiektywny sposób opisujemy przebieg kolizji, np.:

W wyniku niezachowania należytej ostrożności kierujący pojazdem marki Opel nr rej. ABC wymusił pierwszeństwo przejazdu na kierowcy pojazdu marki Mazda nr rej. XYZ, zajechał mu drogę z lewej strony i spowodował zderzenie, w którym doszło do uszkodzenia przedniej części pojazdu marki Mazda.

Z tego krótkiego opisu możemy wyciągnąć komplet kluczowych informacji, takich jak:

  • przyczyna szkody (nieostrożność i wymuszenie pierwszeństwa przez sprawcę),
  • przebieg zdarzenia (pojazd wymuszający pierwszeństwo wyjechał z lewej i zablokował drogę prawidłowo jadącemu kierowcy),
  • ogólny charakter szkody (uszkodzenie przedniej części pojazdu poszkodowanego – Mazdy).

Jeżeli sprawca zdarzenia, czyli kierowca Opla, chciałby naprawić swój pojazd z ubezpieczenia autocasco, opis byłby niemalże taki sam – z wyjątkiem wskazania uszkodzenia, które tym razem dotyczyłoby jego auta:

W wyniku niezachowania należytej ostrożności kierujący pojazdem marki Opel nr rej. ABC wymusił pierwszeństwo przejazdu na kierowcy pojazdu marki Mazda nr rej. XYZ, zajechał mu drogę z lewej strony i spowodował zderzenie, w którym doszło do uszkodzenia lewego przodu pojazdu marki Opel.

Podobnie opisujemy szkody z AC, do których doszło z naszej winy, ale bez udziału innych pojazdów, np.:

W wyniku niezachowania należytej ostrożności, kierując pojazdem marki Fiat podczas wycofywania z miejsca parkingowego, uderzyłem w słupek, powodując uszkodzenie tylnego zderzaka.

Jeżeli zgłaszamy z AC szkodę, której przebieg nie jest nam znany, ponieważ nie było nas na miejscu zdarzenia, naturalnie w opisie umieszczamy mniej informacji, np.:

  • W wyniku niezachowania należytej ostrożności podczas manewrów parkingowych nieznany sprawca zarysował prawe tylne drzwi prawidłowo zaparkowanego pojazdu marki Audi.
  • Podczas postoju pojazdu marki Volvo doszło do uszkodzenia kabli pod maską w wyniku działania dzikich zwierząt.

Częstym rodzajem szkody w pojazdach jest pęknięcie przedniej szyby. Ponieważ w tak nagłej sytuacji zazwyczaj ciężko zidentyfikować sprawcę, kierowcy często decydują się na niedrogie i bardzo praktyczne ubezpieczenie szyb w aucie. Zgłaszając szkodę szybową, warto wskazać, jaka jest prawdopodobna przyczyna zdarzenia, np.:

  • Podczas jazdy spod kół nieznanego pojazdu odprysnął kamień i uderzył w przednie okno pojazdu marki Ford, powodując pęknięcie szyby.
  • Podczas jazdy spod kosiarki wykonującej prace przy drodze odprysnął kamień i uderzył w przednie okno pojazdu marki Mitsubishi, powodując pęknięcie szyby.

Opis zdarzenia – złamania i inne uszczerbki

Opis zdarzenia do odszkodowania z NNW powinien opierać się na wskazaniu przyczyny, przebiegu i rezultatu wypadku. Warto przy tym posiłkować się dokumentacją medyczną. Oto przykłady, które mogą być pomocne do stworzenia indywidualnego opisu:

  • Schodząc po schodach, potknęłam się o postawioną na stopniu torebkę, straciłam równowagę i upadłam na nieprawidłowo ustawioną stopę, co spowodowało skręcenie kostki.
  • Podczas spaceru z psem, w wyniku gwałtownego szarpnięcia smyczą przez psa doznałem zwichnięcia nadgarstka.
  • Podczas obsługi szlifierki w wyniku nieuwagi doszło do uszkodzenia drugiego palca lewej dłoni.

Jeśli jesteś rodzicem, który zgłasza szkodę dziecka, możesz utworzyć opis zdarzenia na podstawie poniższych przykładów:

  • W trakcie zajęć wychowania fizycznego 13-letnia córka doznała wytrącenia lewego kciuka ze stawu podczas gry w siatkówkę.
  • Podczas gry w piłkę nożną na podwórku 9-letni syn przewrócił się w biegu, w wyniku czego doszło do złamania prawej kości piszczelowej.
  • W czasie jazdy na rowerze 16-letni syn najechał na nierówność, co spowodowało utratę równowagi i upadek, w wyniku którego doszło do zerwania więzadła w prawym kolanie oraz złamania 4 i 5 kości prawego śródręcza.

Szczególnym przypadkiem roszczeń osobowych są wypadki komunikacyjne. Wówczas należy połączyć opis zdarzenia drogowego z uszczerbkiem na zdrowiu, np.:

W wyniku niezachowania należytej ostrożności kierujący pojazdem marki Opel wymusił pierwszeństwo przejazdu na kierowcy pojazdu marki Mazda, zajechał mu drogę z lewej strony i spowodował zderzenie, w wyniku którego kierowca marki Mazda doznał uszczerbku na zdrowiu ze względu na gwałtowne szarpnięcie i uderzenie głową w kierownicę.

Szkody osobowe z wypadków komunikacyjnych mogą zgłaszać zarówno kierowcy, jak i pasażerowie, powołując się na odpowiednie ubezpieczenie, np. OC sprawcy zdarzenia drogowego czy NNW komunikacyjne.

Opis szkody – zalania i inne zdarzenia w domu

Zgłaszając szkodę w ramach polisy na dom lub mieszkanie, również powinniśmy jak najdokładniej wskazać przyczynę szkody, np.:

  • W wyniku pęknięcia wężyka przy pralce doszło do zalania łazienki podłogi w przedpokoju.
  • W wyniku przepięcia doszło do uszkodzenia telewizora i lodówki.
  • W wyniku podniesienia się wód gruntowych doszło do zalania dwóch pomieszczeń piwnicy domu.
  • W wyniku huraganu doszło do uszkodzenia pokrycia dachowego.
  • W wyniku nieuwagi doszło do trzaśnięcia drzwiczkami szafki, które spowodowało pęknięcie szyby we froncie.
  • W wyniku nieuwagi doszło do upuszczenia garnka, które spowodowało powstanie pęknięcia płyty indukcyjnej.
  • W wyniku nieuwagi doszło do zalania przez otwarte okno w salonie, co spowodowało zaciek na ścianie i pokarbowanie drewnianej podłogi.

Jak zgłosić szkodę?

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma wewnętrznie ustalone procedury zgłaszania szkody i sposoby kontaktu – np. infolinię, formularz na stronie internetowej czy e-mail. Kontakt do swojego ubezpieczyciela możesz łatwo sprawdzić np. na tej stronie lub w aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.

Chcesz porozmawiać o ubezpieczeniach? Wybierz eksperta, który reprezentuje ponad 30 towarzystw. Odwiedź biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub za pomocą aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.