Jak zgłosić kradzież samochodu?

16 stycznia 2024

ciekawostki

Szybka reakcja na kradzież pojazdu zwiększa szansę na odnalezienie – jednak w razie niepowodzenia można liczyć jedynie na odszkodowanie z AC. Wyjaśniamy, jak działa ubezpieczenie od kradzieży auta i co należy zrobić, aby z niego skorzystać.

Spis treści

Zgłoszenie kradzieży samochodu na policji

Zgłoszenie kradzieży samochodu na policji to pierwszy krok – niezależnie od tego, czy posiadamy ubezpieczenie, czy nie. Właściciel pojazdu ma obowiązek zgłoszenia kradzieży na policję niezwłocznie, jak najszybciej od powzięcia informacji o zdarzeniu. Warto zaznaczyć, że moment stwierdzenia kradzieży pojazdu może nastąpić zarówno wkrótce po kradzieży (np. następnego dnia rano), jak i po upływie dłuższego czasu (np. po powrocie z wyjazdu). To, kiedy ostatnio widzieliśmy pojazd, może być istotną informacją dla policji.

Jak zgłosić kradzież samochodu do ubezpieczyciela?

Zgłoszenie kradzieży samochodu na policji toruje drogę do zarejestrowania szkody kradzieżowej, o ile mamy polisę AC na ten pojazd. Zgłoszenia takiej szkody można dokonać sposobami wskazanymi przez dane towarzystwo – najczęściej jest to infolinia lub formularz online.

Warto pamiętać, że na zgłoszenie szkody AC mamy ograniczony czas. Wiele towarzystw podkreśla, że szkoda kradzieżowa powinna zostać zgłoszona w ciągu np. 24 lub 48 godzin od powzięcia informacji o zdarzeniu – dokładne informacje na ten temat są dostępne w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU). Z ubezpieczycielem warto zatem skontaktować się jak najszybciej po zgłoszeniu kradzieży samochodu na policję.

Co z OC po kradzieży samochodu?

Ubezpieczenie OC po kradzieży samochodu nie rozwiązuje się automatycznie, nawet jeżeli zarejestrujemy szkodę kradzieżową z polisy AC. Do tego potrzebne jest wyrejestrowanie pojazdu, którego możemy dokonać po zakończeniu postępowania przez policję. Wówczas – jeżeli okres ubezpieczeniowy OC wciąż trwa – warto zgłosić fakt wyrejestrowania skradzionego pojazdu do ubezpieczyciela oraz ubiegać się o zwrot części składki za niewykorzystany czas ochrony.

Jak chroni i ile kosztuje ubezpieczenie od kradzieży auta?

Ubezpieczenie od kradzieży auta to jedno z ryzyk, które mogą być ujęte w polisie AC. Warto pokreślić, że szkoda kradzieżowa dotyczy utraty całego pojazdu i nie obejmuje np. włamania do auta i kradzieży wyposażenia.

Autocasco z ubezpieczeniem od kradzieży zapewnia wypłatę odszkodowania w ustalonej wartości, która zależnie od wariantu polisy może odzwierciedlać:

  • wartość pojazdu w dniu kradzieży,
  • wartość pojazdu w dniu zawarcia ubezpieczenia,
  • fakturową wartość pojazdu (ubezpieczenie GAP).

Odszkodowanie z AC lub mini AC to jedyna gwarancja, że nie zostaniemy z pustymi rękami w razie niepowodzenia postępowania po kradzieży auta. Środkami otrzymanymi od ubezpieczyciela możemy dysponować dowolnie – najczęściej to właśnie one umożliwiają szybki zakup nowego pojazdu, bez konieczności długotrwałego oszczędzania lub podejmowania zobowiązań finansowych.

Chcesz poznać najlepsze warianty AC lub minicasco? W Domu Ubezpieczeniowym Spectrum porównasz oferty od ponad 30 towarzystw i sprawdzisz, jaki wariant ochrony najlepiej pasuje do Twoich oczekiwań. Odwiedź biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub za pomocą aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.