Jak zwalczyć jet lag? Sposoby na lepszą podróż

20 lipca 2023

ciekawostki

Jet lag to popularny problem turystów zmieniających strefy czasowe w trakcie podróży samolotem. Podpowiadamy, jak zwalczyć jet lag sprawdzonymi sposobami.

Spis treści

Jet lag – co to jest i skąd się bierze?

Samolot to wygodny i szybki środek transportu, który umożliwia pokonanie ogromnych odległości w dość krótkim czasie. W kilka lub kilkanaście godzin możemy znaleźć się nawet na drugim końcu świata. Na docelowej stacji musimy dopasować się nie tylko do miejscowego klimatu czy panującej pogody, ale też cyklu aktywności i odpoczynku. Lądując tysiące kilometrów od domu, znajdujemy się w zupełnie innej strefie czasowej.

Podróż samolotem jest tak szybka, że organizm nie ma możliwości naturalnego przystosowania się do zmiany strefy czasowej. W ten sposób powstaje efekt jet lag, który jest tym silniejszy, im więcej stref czasowych pokonamy w trakcie przelotu. Jet lag wynika z różnicy w czasie między biologicznym „zegarem” naszego organizmu a faktyczną godziną w miejscu, do którego przybyliśmy . Doświadczenie tego efektu może skutkować m. in. bezsennością lub nadmierną sennością i przemęczeniem, zaburzeniami koncentracji, problemami trawiennymi, bólem głowy czy kiepskim samopoczuciem – a tego typu objawy utrudniają korzystanie z zaplanowanych atrakcji i cieszenie się urlopem.

Jest lag – sposoby na zapobieganie i zwalczanie

Oto garść uniwersalnych wskazówek, które sprawdzą się niezależnie od kierunku podróży:

  • przed podróżą ogranicz kawę i alkohol oraz spożywaj lekkostrawne posiłki – zarówno zmiana strefy czasowej, jak i sam przelot będzie mieć wpływ na Twój metabolizm, dlatego warto go odciążyć;
  • już w samolocie przestaw zegarek na godzinę obowiązującą w docelowej strefie czasowej – w ten sposób stworzysz dla siebie więcej przestrzeni na przyzwyczajenie się;
  • po lądowaniu przystosuj się do bieżącej pory dnia – weź pod uwagę pory spożywania posiłków oraz odpoczynku;
  • unikaj stresu i wysiłku – zanim przyzwyczaisz się do nowego rytmu dnia, organizm jest bardziej narażony na wpływ negatywnych czynników;
  • korzystaj ze słońca – kontakt ze światłem słonecznym odgrywa dużą rolę w naturalnej regulacji cyklu dobowego;
  • zaopatrz się w łagodny środek nasenny – w razie problemów z zaśnięciem, bardzo pomocne mogą okazać się leki bez recepty zawierające np. walerianę czy melatoninę.

Warto też wziąć pod uwagę, w którym kierunku przekraczamy strefę czasową – będzie to miało wpływ na wydłużenie lub skrócenie rytmu dobowego, a do tego można się odpowiednio przygotować.

Jeżeli lecisz na wschód, to w czasie podróży:

  • zdrzemnij się,
  • spożywaj węglowodanowe posiłki (np. owoce, warzywa ryż, makaron),
  • unikaj kawy, mocnej herbaty i alkoholu.

Pierwszego dnia po lądowaniu połóż się ok. 1-2 h wcześniej niż zazwyczaj (biorąc pod uwagę czas lokalny).

Jeżeli lecisz na zachód, to podczas lotu:

  • staraj się nie zasnąć,
  • spożywaj białkowe posiłki (mięso, nabiał, ryby, jaja),
  • pij dużo wody,
  • w miarę możliwości zadbaj o minimalną aktywność fizyczną (np. spacer po pokładzie).

Pierwszego dnia po lądowaniu połóż się ok. 1-2 h później niż zazwyczaj (biorąc pod uwagę czas lokalny).

W podróż samolotem – o czym jeszcze warto pamiętać?

Aby usprawnić i zoptymalizować przebieg podróży, możesz zadbać o kilka ważnych aspektów, które mogą mieć duży wpływ na Twój komfort:

  • odpowiedni strój – wybierając ubranie na podróż, warto wziąć pod uwagę wygodę, klimatyzację w samolocie i warunki atmosferyczne na miejscu; niektóre linie lotnicze ze względów kulturowych wprowadzają też ograniczenia dotyczące odsłoniętych części ciała (dotyczy to zwłaszcza firm z państw arabskich);
  • guma do żucia lub cukierki do ssania – to znany sposób na pozbycie się nieprzyjemnego uczucia podczas zmiany ciśnienia związanej ze zmianą wysokości samolotu;
  • przemyślany bagaż – linie lotnicze ściśle przestrzegają zasad związanych z wymiarami i zawartością bagażu, więc warto dokładnie je sprawdzić;
  • odprawa online – jeżeli jest taka możliwość, warto skorzystać z odprawy przez internet, aby w dniu wylotu spędzić mniej czasu na lotnisku,
  • prowiant – przed wylotem zdecyduj, czy chcesz wziąć swoje jedzenie na pokład, czy też zamówić posiłki na czas lotu (takie zamówienia są zazwyczaj przyjmowane na ok. dobę przed lotem).

Jak zadbać o zdrowie w podróży?

Gdziekolwiek się wybierasz, z odpowiednim ubezpieczeniem możesz liczyć na kompleksowe wsparcie finansowe i organizacyjne w każdej trudnej sytuacji. Zakup polisy turystycznej warto przemyśleć również wtedy, gdy wyjeżdżasz do europejskiego państwa – przysługująca Ci karta EKUZ ma ograniczony zakres świadczeń, który zależy od regulacji publicznej opieki zdrowotnej w danym państwie (więcej na ten temat możesz przeczytać w tym artykule).

Indywidualne ubezpieczenie na podróż może zapewnić Ci szybką i skuteczną pomoc w razie nieszczęśliwego wypadku, nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia. W takiej sytuacji ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia (także w prywatnych placówkach) i transportu medycznego. W ramach polisy możesz otrzymać też wsparcie organizacyjne, np. wsparcie tłumacza, informację podróżną, zakwaterowanie czy przyspieszony powrót do domu. Ubezpieczenie na podróż to elastyczny produkt, który można dopasować do swoich potrzeb związanych np. ze stanem zdrowia czy celem podróży (więcej na temat dopasowania wakacyjnej polisy turystycznej możesz przeczytać w tym artykule).

Chcesz sprawdzić i porównać dostępne oferty ubezpieczenia na podróż? Skorzystaj z pomocy eksperta, który reprezentuje ponad 30 towarzystw. Odwiedź biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub za pomocą aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.