Jakie prawo jazdy na kampera?

11 czerwca 2024

ciekawostki, ubezpieczenia

Wybierasz się na wakacje kamperem? Przygotuj się na wspaniałą przygodę! Podpowiadamy, jakie prawo jazdy będzie Ci potrzebne, ile kosztuje ubezpieczenie kampera na wyjazd i o czym warto pamiętać, wybierając polisę na wakacje kamperem.

Spis treści

Jakie prawo jazdy na kampera?

Jeżeli rozważasz zakup albo wypożyczenie kampera, to warto upewnić się, czy Twoje uprawnienia są wystarczające do prowadzenia tego typu pojazdu. Jakie prawo jazdy jest potrzebne na kampera? To zależy od właściwości pojazdu, a właściwie jego DMC, czyli dopuszczalnej masy całkowitej.

  • W przypadku kampera do 3,5 t wystarczy prawo jazdy kat. B.
  • Jeżeli chcesz skorzystać z większego kampera, potrzebne będą uprawnienia w kategorii C1 (3,5-5,7 t) lub C (7,5+ t).
  • Aby dołączyć do kampera przyczepę, należy posiadać prawo jazdy kat. B+E.

Dopuszczalną masę całkowitą dla danego modelu znajdziesz pod pozycją F.2. w dowodzie rejestracyjnym. Pamiętaj, że DMC obejmuje nie tylko masę samego pojazdu, ale też wyposażenia, pasażerów i bagażu.

Ile kosztuje ubezpieczenie kampera?

Jeżeli zdecydujesz się na zakup kampera, jako nowy właściciel pojazdu przejmujesz obowiązek dotyczący jego ubezpieczenia. Sprawdź, co zrobić, jeśli pojazd ma OC zakupione przez poprzedniego właściciela.

  • Obowiązkowe OC kupisz już od kilkuset złotych – pamiętaj, że musisz posiadać aktywną polisę również poza sezonem, nawet kiedy nie korzystasz z kampera;
  • AC+assistance kosztuje zależnie od m.in. wartości pojazdu i zakresu ochrony.

Wyruszając na wakacje kamperem, warto zdecydować się na takie ubezpieczenie, które zagwarantuje szybką i skuteczną pomoc w razie problemów z pojazdem. Zwłaszcza w ramach pakietu assistance dostępne są rozwiązania, które mogą przydać się w podróży, np. zorganizowanie noclegu lub transportu, wymiana koła lub akumulatora, holowanie i wiele innych usług.

Co warto mieć na polisie podróżnej?

Niezależnie od tego, czy cel Twojej podróży znajduje się w Polsce, czy też za granicą, możesz posiadać dopasowane ubezpieczenie podróżne, które zapewni Ci kompleksowe wsparcie w razie różnych napotkanych na drodze problemów i wyzwań. Wybierając ubezpieczenie na wakacje kamperem, warto wziąć pod uwagę m.in.:

  • leczenie i rehabilitację – są istotne szczególnie za granicą, ale również w Polsce takie ubezpieczenie może pozwolić Ci na korzystanie ze świadczeń zdrowotnych prywatnie,
  • transport medyczny – może być konieczny w razie znacznego pogorszenia stanu zdrowia,
  • assistance podróżny – może obejmować np. informację turystyczną i prawną, wsparcie tłumacza, pomoc w znalezieniu placówki medycznej,
  • assistance drogowy – w zakresie może być np. naprawa na miejscu (akumulator, koło, dowóz paliwa), holowanie, zorganizowanie noclegu lub pojazd zastępczy,
  • bagaż i sprzęt – ubezpieczenie może zapewnić środki na zakup rzeczy w razie kradzieży lub rabunku.

Chcesz znaleźć najlepsze ubezpieczenie kampera na wyjazd? Dopasujemy polisę do Twoich wymagań! Odwiedź biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub za pomocą aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.Czat z Doradcą Spectrum

Witaj w Spectrum!

Aby rozpocząć rozmowę z Doradcą,

prosimy o podanie danych kontaktowych.