OC biura rachunkowego – jak się ubezpieczyć?

19 stycznia 2021

biznes, ciekawostki, franczyza, majątek

Ustawa z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości, nakłada obowiązek zawarcia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, na przedsiębiorców wykonujących działalność z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, czyli na wszystkie biura rachunkowe, które świadczą takie usługi.

Co obejmuje obowiązkowe OC biura rachunkowego?

Zawód księgowego obarczony jest bardzo dużym ryzykiem. Dzięki obowiązkowej polisie OC biura rachunkowego, popełnienie błędu nie musi wiązać się z finansowymi konsekwencjami. Ubezpieczenie OC zawodowe obejmuje szkody, które powstaną w następstwie działania lub zaniechania, w związku ze świadczonymi przez biuro rachunkowe usługami prowadzenia ksiąg rachunkowych. Rozporządzenie Ministra Finansów określa bardzo dokładnie minimalną sumę gwarancyjną, na jaką musi opiewać polisa – jest to równowartość 10 tysięcy euro.

Dobrowolne ubezpieczenie biur rachunkowych

Biuro rachunkowe świadczące usługi w szerszym zakresie, które chce posiadać pełną ochronę ubezpieczeniową swojej działalności, powinno wykupić ubezpieczenie dobrowolne, w formie klauzuli dodatkowej do ubezpieczenia obowiązkowego lub w formie odrębnego ubezpieczenia. W ramach dobrowolnego ubezpieczenia OC, można również zdecydować się na ubezpieczenie nadwyżkowe, ponieważ w ramach prowadzenia biura rachunkowego ustawowa (minimalna) suma gwarancyjna, nie zawsze może być wystarczająca. Zwłaszcza w przypadku dużych przedsiębiorstw, roszczenia powstałe w wyniku popełnienia błędu, mogą być znacznie wyższe niż te, które zabezpiecza obowiązkowa polisa OC. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi właśnie ubezpieczenie nadwyżkowe, pozwalające na indywidualne dobranie sumy gwarancyjnej.

Każdy przedsiębiorca, prowadzący działalność w formie biura rachunkowego, powinien być świadomy nie tylko nałożonych obowiązków wynikających z przepisów prawnych, ale powinien również dokonać szczegółowej analizy potencjalnych ryzyk, z którymi wiążę się jego działalność. Wszystko po to, by w należyty sposób chronić zarówno siebie, jak i swoich pracowników i klientów.

Po więcej szczegółów zapraszamy do placówek DOMU UBEZPIECZENIOWEGO SPECTRUM znajdujących się na terenie całego kraju.

Źródło:


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.Czat z Doradcą Spectrum

Witaj w Spectrum!

Aby rozpocząć rozmowę z Doradcą,

prosimy o podanie danych kontaktowych.