Odszkodowanie za wypadek przy pracy

20 grudnia 2023

biznes, ciekawostki, ubezpieczenia

Jeżeli zdarzy Ci się wypadek przy pracy, odszkodowanie możesz otrzymać nie tylko od pracodawcy lub ZUS/KRUS, ale też z ubezpieczenia. Wyjaśniamy, czym jest wypadek przy pracy i jak uzyskać odszkodowanie.

Spis treści

Wypadek przy pracy – definicja

Jakie sytuacje można uznać za wypadek przy pracy? Definicja jest ujęta w przepisach prawa pracy, według których jest to nagłe zdarzenie, w wyniku którego doszło do urazu lub śmierci pracownika, spowodowane przez przyczynę zewnętrzną oraz mające związek z wykonywaną pracą. To m. in. zdarzenia, które miały miejsce:

 • podczas wykonywania rutynowych czynności zawodowych,
 • w trakcie realizowania poleceń służbowych,
 • w czasie wykonywania czynności na rzecz pracodawcy (niekoniecznie w wyniku polecenia),
 • kiedy pracownik pozostaje w dyspozycji wobec pracodawcy, przebywając pomiędzy siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania swoich obowiązków (np. w podróży służbowej).

Skąd uzyskać odszkodowanie za wypadek przy pracy?

Jeżeli wypadek przy pracy miał poważne skutki i doprowadził do uszczerbku na zdrowiu, taka sytuacja może uprawniać pracownika do otrzymania stosownej rekompensaty. Odszkodowanie za wypadek przy pracy przysługuje jednak tylko wtedy, gdy pracownik nie jest sprawcą zdarzenia (czyli do szkody nie doszło z jego winy lub w wyniku rażącego zaniedbania).

Odszkodowanie za wypadek przy pracy można uzyskać z trzech źródeł:

 • ZUS – pracodawca zgłasza sprawę, następnie ZUS wypłaca przysługujące świadczenia,
 • OC pracodawcy – jeżeli firma posiada polisę obejmującą tego rodzaju zdarzenia, poszkodowany może zgłosić się bezpośrednio do ubezpieczyciela (dotyczy sytuacji, kiedy pracodawca  ponosi odpowiedzialność za to, że doszło do szkody),
 • ubezpieczenie pracownika – np. w ramach grupowej polisy pracowniczej lub indywidualnego ubezpieczenia.

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że pracodawca ani pracownik nie mają obowiązku ubezpieczeniowego, zatem w wielu przypadkach jedyną dostępną opcją będzie świadczenie z ZUS.

Dlaczego warto mieć ubezpieczenie?

Ubezpieczenie dla firmy oraz grupowe lub indywidualne ubezpieczenie pracownika można wykupić dobrowolnie. Dlaczego warto rozważyć taką opcję? Oto najważniejsze argumenty:

 • pełniejsza ochrona – zakres ochrony i katalog ubezpieczonych zdarzeń może być znacznie szerszy niż regulacje prawne, o które opiera się ZUS,
 • pokrycie faktycznych kosztów leczenia – ubezpieczenie może zapewnić elastyczne wsparcie finansowe, którego wymiar dopasowuje się do poniesionych kosztów,
 • możliwość uzyskania świadczeń z kilku źródeł – skorzystanie z polisy nie odbiera prawa do skorzystania ze wsparcia zapewnianego przez ZUS,
 • bezpieczeństwo finansowe i premia wizerunkowa z OC firmy – tego typu ubezpieczenie może obejmować nie tylko OC pracodawcy, ale też inne aspekty związane z prowadzeniem działalności,
 • grupowe ubezpieczenie jako benefit pracowniczy – to popularne i bardzo praktycznie rozwiązanie, które zapewnia pracownikom wsparcie w różnych sytuacjach życiowych (np. wypadek, choroba, urodzenie dziecka, śmierć w rodzinie).

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat ubezpieczenia? Skorzystaj z wiedzy eksperta, który reprezentuje ponad 30 towarzystw. W Domu Ubezpieczeniowym Spectrum porównasz najkorzystniejsze oferty i poznasz odpowiedzi na wszystkie pytania. Odwiedź biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub za pomocą aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.