Jak zabezpieczyć dom przed pożarem?

21 grudnia 2023

ciekawostki, ubezpieczenia

Poznaj zasady P-POŻ i sprawdź, jak zabezpieczyć dom przed pożarem. Podpowiadamy sprawdzone rozwiązania.

Spis treści

Kogo dotyczy ryzyko pożaru?

Ryzyko zaprószenia ognia dotyczy każdego budynku, a pożar może nastąpić z wielu przyczyn. Według statystyk GUS, co roku polskie jednostki ratownicze otrzymują wezwania do nawet 150 000 pożarów i aż pół miliona sytuacji zagrożenia , na które szczęśliwie zareagowano w porę. Jednak wciąż zbyt często dochodzi do tragedii.

Konsekwencje pożaru są zwykle bardzo poważne. Nawet jeżeli wystąpił niewielki zapłon, konieczny może być remont całego pomieszczenia lub kompleksowa naprawa instalacji elektrycznej . Im większy pożar, tym większa skala szkód. Ogień może doprowadzić nie tylko do szkody całkowitej w domu, ale też zniszczenia dobytku , a nawet utraty zdrowia lub życia przez mieszkańców.

Warto zabezpieczyć dom przed pożarem poprzez profilaktyczne metody, które znacznie ograniczają ryzyko zaprószenia ognia. Rozwiązania P-POŻ możemy wykorzystać na każdym etapie – od budowy domu, przez systematyczne działania, po codzienne użytkowanie . Warto się przygotować również na ewentualne wystąpienie pożaru, np. przemyśleć i ustalić z domownikami procedurę ewakuacji czy wykupić ubezpieczenie domu od ognia i innych zdarzeń losowych. Podpowiadamy, jakie sposoby na ochronę przeciwpożarową warto wziąć pod uwagę.

Jak zbudować ognioodporny dom?

Aby skutecznie zabezpieczyć dom przed pożarem, warto zacząć już na etapie budowy, wybierając wysokiej jakości materiały o odpowiedniej klasie reakcji na ogień (najwyższa klasa niepalności to A1). Najlepsze ognioodporne materiały na ściany to beton komórkowy, ceramika, silikat i wypełnienie z wełny mineralnej. Z kolei w przypadku dachu warto unikać papy, strzechy i drewnianych gontów, które cechują się wysoką palnością. Odpornością na ogień może wykazać się za to dachówka betonowa, blaszana lub ceramiczna.

Wyzwaniem w budowie odpornego na ogień domu są elementy drewniane – w ich przypadku wyższą klasę ogniochronności uzyskuje się w wyniku suszenia komorowego i ciśnieniowej impregnacji. Warto zwrócić na to uwagę, kiedy decydujemy się na dom z drewnianym szkieletem lub wybieramy drzwi i inne elementy wykończenia.

Podczas wznoszenia domu istotne jest też sumienne przestrzeganie przepisów budowlanych, które są ściśle związane z regulacjami przeciwpożarowymi. Obejmują one m. in. minimalne odległości budynków od siebie, granic posesji i ścian lasu – zachowanie prawidłowego dystansu znacznie ograniczy ryzyko rozprzestrzeniania się ognia.

Zadbaj o sprawność instalacji

Do częstych przyczyn pożaru w domu należą awarie instalacji oraz zatkanie przewody kominowego. Istotnym elementem profilaktyki są przeglądy techniczne instalacji domowych. Dzięki systematycznej kontroli można wcześnie wykryć nieprawidłowości, które mogą prowadzić do zagrożenia pożarowego. Warto też wiedzieć, że aktualny przegląd jest warunkiem wypłaty odszkodowania z ubezpieczenia na dom lub mieszkanie (przeczytaj więcej).

Z aplikacją ubezpieczeniową SPECTRUM mobile nie musisz pamiętać o terminach przeglądów – wystarczy, że wprowadzisz kluczowe informacje, a otrzymasz przypomnienie z ustawionym przez Ciebie wyprzedzeniem. O tym, jak działa funkcja przypomnienia o przeglądach w SPECTRUM mobile, możesz przeczytać w tym artykule.

Domowe zasady P-POŻ

Aby zabezpieczyć dom przed pożarem i zminimalizować ryzyko zaprószenia ognia, warto przestrzegać zasad P-POŻ, takich jak:

  • czujniki i gaśnice w kluczowych miejscach – warto umieścić je zwłaszcza tam, gdzie ryzyko zaprószenia ognia jest największe (np. kuchnia) oraz w pomieszczeniach, w których niespodziewanie może nas zastać zagrożenie (np. sypialnia),
  • bezpieczne użytkowanie sprzętu elektrycznego – obejmuje m. in. pilnowanie wtyczek lub stosowanie czasowych wyłączników, utrzymywanie czystości wokół urządzeń AGD (zwłaszcza okap, piekarnik czy lodówka), odpowiednie rozmieszczenie sprzętów, a także korzystanie z nich zgodnie z przeznaczeniem i instrukcją.
  • nadzór nad źródłami iskry lub ognia – dotyczy wszelkich przedmiotów, które mogą spowodować zapłon (np. przenośne grzejniki, niedopałki, świeczki itd.),
  • unikanie przeciążenia instalacji elektrycznej – może do tego dojść np. wtedy, gdy zbyt wiele urządzeń zostanie podpiętych do jednego źródła,
  • opracowanie planu ewakuacji – warto przemyśleć, w jaki sposób zareagować na zagrożenie i podzielić się kluczowymi ustaleniami z pozostałymi domownikami, aby zadbać przede wszystkim o bezpieczeństwo rodziny.

Ubezpiecz dom od ognia

Jeżeli chcesz zabezpieczyć dom przed pożarem, warto przemyśleć również zawarcie polisy. Żadna metoda ochrony P-POŻ nie daje 100% gwarancji, dlatego mimo starannej profilaktyki możemy paść ofiarą żywiołu. W takiej sytuacji ubezpieczenie może zapewnić Ci pokrycie kosztów szkody (np. akcja gaśnicza, remont lub w przypadku szkody całkowitej – środki na zakup nowego lokum), a nawet lokal zastępczy w ramach home assistance.

Chcesz sprawdzić najlepsze oferty ubezpieczeniowe dla swojego domu lub mieszkania? Porozmawiaj z ekspertem, który reprezentuje ponad 30 towarzystw. Odwiedź biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub za pomocą aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.