Samochód zastępczy z OC sprawcy – na ile dni przysługuje?

27 grudnia 2023

ciekawostki, ubezpieczenia

Samochód zastępczy to jedno z rozwiązań przewidzianych w obowiązkowym OC komunikacyjnym dla poszkodowanych, którzy w wyniku zdarzenia drogowego stracili możliwość użytkowania swojego pojazdu. Wyjaśniamy, jak to działa.

Spis treści

Komu przysługuje samochód zastępczy z OC sprawcy?

Jeżeli Twoje auto zostało uszkodzone w wyniku kolizji lub wypadku z winy innego kierowcy, to przysługuje Ci prawo, aby wynająć samochód zastępczy z OC sprawcy. Zależnie od sytuacji, dostęp do pojazdu zastępczego możesz mieć już od chwili zdarzenia lub od momentu pozostawienia swojego auta w warsztacie. Korzystając z tego rozwiązania, możesz uniknąć kłopotów związanych z codziennym funkcjonowaniem bez indywidualnego środka lokomocji.

Ubezpieczyciel nie może Ci odmówić wynajęcia pojazdu zastępczego, powołując się np. na samochód współmałżonka czy możliwość korzystania z transportu publicznego. Uzasadnionym przypadkiem, kiedy może Ci nie przysługiwać pojazd zastępczy, jest sporadyczne użytkowanie uszkodzonego auta lub posiadanie drugiego samochodu, który pozostaje do Twojej dyspozycji (czyli nie jest regularnie wykorzystywany do własnych celów przez innego członka rodziny). Warto jednak mieć na uwadze, że kwestia auta zastępczego może być bardziej skomplikowana w sytuacji, gdy pojazd poszkodowanego jest nietypowy (kolekcjonerski, o specjalnym przeznaczeniu itp.).

Przeczytaj więcej o tym, co przysługuje poszkodowanemu z OC sprawcy.

Samochód zastępczy z OC sprawcy – na ile dni przysługuje?

W tej kwestii obowiązuje zasada, która mówi o czasie aż do rozwiązania szkody (czyli naprawy we współpracującym warsztacie lub wypłaty odszkodowania – zależnie od przyjętego sposobu likwidacji). Z kolei moment, od którego możesz otrzymać od ubezpieczyciela sprawcy, zależy od stanu Twojego pojazdu po szkodzie. Ogólnie możemy wyróżnić dwa warianty:

  • samochód jest zdolny do dalszej jazdy – jeżeli uszkodzenia są niewielkie i nie wpływają na funkcjonalność auta podczas jazdy (np. rysa, wgniecenie), to pojazd zastępczy przysługuje na czas naprawy,
  • samochód nie jest w stanie kontynuować jazdy – poważne uszkodzenie Twojego auta oznacza, że pojazd zastępczy przysługuje od chwili zdarzenia.

A na jak długo przysługuje samochód zastępczy z OC sprawcy, jeżeli stwierdzono szkodę całkowitą? To szczególny przypadek, który dotyczy szkód o koszcie naprawy powyżej 70% wartości pojazdu. W razie takiej szkody auto zastępcze przysługuje od momentu zdarzenia do wypłaty

Jak wynająć samochód zastępczy z OC sprawcy?

Aby wynająć samochód zastępczy z OC sprawcy, najlepiej jest skontaktować się bezpośrednio z jego ubezpieczycielem. Jeżeli potrzebujesz auta od razu, najszybszym sposobem jest telefoniczna rejestracja szkody – zajmuje zazwyczaj nie więcej niż kilkanaście minut i umożliwia wypożyczenie pojazdu zastępczego w ramach już rozpoczętej sprawy, bez dodatkowych formalności.

Alternatywnym rozwiązaniem jest wynajęcie auta zastępczego na własną rękę (np. z warsztatu lub dowolnej wypożyczalni) i dochodzenie zwrotu kosztów od ubezpieczyciela sprawcy. Warto wówczas mieć na uwadze, że OC sprawcy może nie pokryć kosztów, które w ocenie ubezpieczyciela będą niezasadne – dotyczy to zarówno okresu wynajmu, jak i klasy pojazdu (nie może być wyższa niż klasa uszkodzonego samochodu). Jeżeli chcesz skorzystać z jednego z tych rozwiązań, warto zawczasu zasięgnąć kluczowych informacji u ubezpieczyciela sprawcy, aby później uniknąć niekorzystnego dla Ciebie obrotu spraw.

Assistance – wsparcie w każdej sytuacji

Zdarzenia drogowe to zazwyczaj bardzo stresujące sytuacje, w których liczy się możliwość szybkiego zareagowania i otrzymania pomocy. Warto mieć własne ubezpieczenie assistance, aby w razie komplikacji móc liczyć na niezawodne wsparcie.

Z assistance możesz skorzystać niezależnie od przyczyny szkody – również wtedy, gdy np. w związku z komplikacjami dotyczącymi zdarzenia sprawca jest jeszcze nieustalony (wówczas po ustaleniu winy sprawcy, ubezpieczyciel może wykonać regres). Pakiet może obejmować usługi takie jak m. in.:

  • naprawa na miejscu,
  • holowanie bez limitu km w Polsce,
  • pojazd zastępczy,
  • wymiana części zamiennych (np. koło),
  • dowóz paliwa,
  • ładowanie akumulatora,
  • pomoc ślusarza w razie zatrzaśnięcia kluczyków.

Chcesz sprawdzić najlepsze oferty? Porozmawiaj z ekspertem, który reprezentuje ponad 30 towarzystw. W Domu Ubezpieczeniowym Spectrum porównasz dostępne warianty ubezpieczenia i poznasz odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania. Odwiedź biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub za pomocą aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.