Spisywanie wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym z oznaczeniem poszkodowanego i sprawcy (tzw. oświadczenie sprawcy) to popularna praktyka przy stłuczkach. W związku z napływem ludności – szczególnie uchodźców z Ukrainy – Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK) udostępniło gotowe do użycia wzory tego dokumentu w kilku wersjach językowych, uwzględniając popularny język angielski i coraz częściej rozbrzmiewający na naszych ulicach język ukraiński.
W jakich sytuacjach można spisać oświadczenie sprawcy?
Oświadczenie sprawcy to dobry sposób na udokumentowanie zdarzenia drogowego i wynikającej z niego szkody, ale trzeba mieć na uwadze, że takie rozwiązanie można zastosować tylko w razie kolizji. Zatem zanim zaczniemy przygotowywać się do napisania oświadczenia, musimy upewnić się, że:
- obie strony (sprawca i poszkodowany) są zgodne co do przebiegu zdarzenia,
- szkoda dotyczy wyłącznie mienia (pojazdu, wyposażenia, bagażu – nikt nie może być ranny!).
Jeżeli strony są skonfliktowane lub w wyniku zdarzenia doszło do szkody osobowej, sprawa wymaga powiadomienia funkcjonariuszy policyjnych. Warto jednak pamiętać, że w przypadku niegroźnych kolizji spisanie dwustronnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym pozwala sprawcy uniknąć kłopotu z mandatem i punktami karnymi, zaś obu stronom zapewnia znacznie szybsze załatwienie sprawy – bez konieczności oczekiwania na przyjazd drogówki i wykonania formalnych czynności.
Oświadczenie sprawcy po angielsku i ukraińsku
Na polskich drogach pojawia się coraz więcej zagranicznych kierowców. Wielu z nich to uchodźcy z objętej wojną Ukrainy – zarówno jej obywatele, jak i przebywający tam imigranci, studenci czy turyści. W ramach akcji pomocowej wiodących towarzystw ubezpieczeniowych właściciele zarejestrowanych w Ukrainie pojazdów wjeżdżających do Polski otrzymali bezpłatnie krótkoterminowe OC samochodowe na pierwszy miesiąc w naszym kraju (więcej na ten temat przeczytasz w tym artykule). Dzięki temu mogą swobodnie poruszać się pod drogach, mając odpowiednią ochronę w razie spowodowania kolizji lub wypadku. W takiej sytuacji mogą jednak powstać dodatkowe trudności wynikające z bariery językowej.
Aby usprawnić proces dokumentowania i likwidacji szkody, PBUK wydało nowe warianty wzorów dwustronnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym. Obecnie dokument jest dostępny w wersjach:
Warto pamiętać, że oświadczenie można spisać również samodzielnie, np. na kartce z notesu – liczy się to, aby dokument zawierał wszystkie niezbędne dane dotyczące zdarzenia, sprawcy i poszkodowanego, obu pojazdów, a także opis szkody. Więcej na temat przygotowania dwustronnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym możesz przeczytać w tym artykule.
Jeżeli mówiący różnymi językami uczestnicy kolizji nie posiadają gotowych druków w wersji polsko-angielskiej lub polsko-ukraińskiej, warto zajrzeć do wzorów prezentowanych przez PBUK, aby łatwiej porozumieć się z drugą stroną i własnoręcznie spisać podobne oświadczenie na tej podstawie.
Kompleksowa obsługa ubezpieczeniowa
Świat ubezpieczeń jest fascynujący i pełen ciekawostek, choć twardo stoi na zasadach określonych przez prawo oraz ekonomię rynku. Poznaj go od podszewki z pomocą profesjonalnego Doradcy Klienta, który zapewni Ci kompleksową obsługę ubezpieczeniową. W SPECTRUM możesz liczyć na wszystkie rodzaje ubezpieczeń od ponad 30 towarzystw, dopasowanie oferty do potrzeb i wsparcie w sytuacjach związanych z zawartą polisą. Znajdź Doradcę Klienta w swojej okolicy na naszej mapie placówek i odwiedź biuro lub zadzwoń!
Źródło:
Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.
Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.