Ubezpieczenie do pracy za granicą

24 stycznia 2023

biznes, ciekawostki, ubezpieczenia

Wyjeżdżając za granicę w celach zarobkowych, warto mieć odpowiednią ochronę na wypadek nagłego pogorszenia stanu zdrowia. Ubezpieczenie do pracy za granicą może obejmować nie tylko koszty leczenia, ale też kompleksowe wsparcie – zarówno na miejscu, jak i po powrocie do Polski. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę w poszukiwaniu najlepszej polisy.

Spis treści

Czy ubezpieczenie do pracy za granicą jest obowiązkowe?

Decydując się na pracę za granicą – niezależnie od tego, czy jest ona krótkoterminowa, czy długotrwała – nie mamy obowiązku zakupu zdrowotnej polisy ubezpieczeniowej. Prawo do skorzystania z podstawowej opieki medycznej może zagwarantować np. karta EKUZ wystawiana przez NFZ lub ubezpieczenie się bezpośrednio w publicznym systemie zdrowotnym państwa, w którym rozpoczynamy pracę. O tym, jaka opcja będzie dla nas odpowiednia, decydują określone czynniki związane m. in. z sytuacją zawodową.

Praca za granicą a ubezpieczenie zdrowotne

Zgodnie z informacjami udostępnianymi na rządowych stronach w sprawie pracy w krajach UE i EFTA, to, w którym kraju będziemy opłacać składkę zdrowotną, zależy od naszej sytuacji w Polsce przed podjęciem pracy lub rozpoczęciem działalności gospodarczej za granicą.

  • Brak ubezpieczenia w Polsce, ubezpieczenie osoby bezrobotnej zarejestrowanej w UP lub ubezpieczenie jako członek rodziny – od chwili rozpoczęcia pracy lub działalności gospodarczej za granicą obowiązują Cię przepisy dotyczące ubezpieczenia zdrowotnego w danym państwie. Jeśli to ubezpieczenie jest nieobowiązkowe i z niego zrezygnujesz, nie będzie Ci przysługiwać bezpłatna opieka zdrowotna. Warto pamiętać, że podczas pracy za granicą Twoi bliscy nie mogą zgłosić Cię do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny.
  • Status rencisty/emeryta lub dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne w Polsce – w momencie rozpoczęcia pracy lub działalności w innym kraju UE/EFTA, polskie ubezpieczenie przestanie Cię obowiązywać. Jeżeli chcesz mieć dostęp do opieki zdrowotnej, zgłoś się do ubezpieczenia w tym kraju.
  • Ubezpieczenie zdrowotne pracownika lub przedsiębiorcy w Polsce – jeśli jednocześnie pracujesz lub prowadzisz działalność w Polsce i w innym państwie członkowskim UE/EFTA, zwróć się do ZUS-u o ustalenie, w którym państwie masz płacić składki.
  • Ubezpieczenie pracownika delegowanego – jeśli pracodawca oddelegował Cię do pracy do innego państwa członkowskiego UE/EFTA na maksymalnie 24 miesiące, obejmuje Cię ubezpieczenie zdrowotne w ramach NFZ (otrzymujesz kartę EKUZna podstawie wypełnionego przez pracodawcę zaświadczenia A1). Podobna sytuacja ma miejsce, jeżeli jesteś urzędnikiem służby cywilnej lub członkiem korpusu dyplomatycznego i konsularnego. Dotyczy to również wyjazdów na konferencje, szkolenia, manewry wojskowe lub ćwiczenia.

Dlaczego warto mieć prywatne ubezpieczenie zdrowotne za granicą?

Skoro w większości przypadków możemy mieć zapewniony dostęp do publicznej opieki medycznej, to dlaczego właściwie warto mieć wykupione ubezpieczenie? Praca za granicą może narazić nas na sytuacje, w których będziemy potrzebować pomocy np. stomatologa – jednak w wielu przypadkach jego usługi będą dodatkowo płatne. Również transport medyczny do Polski może okazać się bardzo kosztowny.

Warto pamiętać, że publiczna opieka zdrowotna w ramach EKUZ lub bezpośredniej przynależności do systemu danego państwa obejmuje wyłącznie takie usługi, jakie są bezpłatne dla obywatela kraju, w którym pracujemy – a ten zakres może różnić się od naszych oczekiwań.

Ubezpieczenie do pracy za granicą – jaki zakres ochrony wybrać?

Polisa na zagraniczny wyjazd w celach zarobkowych może kompleksowo zabezpieczyć nasze potrzeby na wypadek różnych sytuacji, związanych zarówno z problemami zdrowotnymi, jak i utratą bagażu czy nieumyślnym wyrządzeniem szkody względem innej osoby bądź instytucji. Ubezpieczenie możemy dopasować do naszych potrzeb, tak aby obejmowało np.:

  • koszty leczenia za granicą,
  • transport medyczny,
  • kontynuację leczenia w Polsce,
  • NNW,
  • assistance medyczny,
  • OC w życiu prywatnym,
  • bagaż.

Wybierając polisę, możemy dopasować wariant ochrony tak, aby odpowiadał potrzebom. Warto również zwrócić uwagę na sumę ubezpieczenia – jest to górna granica odpowiedzialności finansowej towarzystwa. Co więcej, zadeklarowana kwota ma również wpływ na wysokość odszkodowania z NNW, które jest liczone procentowo według uszczerbku na zdrowiu.

Chcesz dowiedzieć się więcej i sprawdzić najlepsze oferty? Porozmawiaj z ekspertem, który reprezentuje ponad 30 ubezpieczycieli. Odwiedź biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub w aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.

Źródła:


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.



Czat z Doradcą Spectrum

Witaj w Spectrum!

Aby rozpocząć rozmowę z Doradcą,

prosimy o podanie danych kontaktowych.