Zmiana właściciela nieruchomości a ubezpieczenie – co dzieje się z polisą po sprzedaży mieszkania?

25 stycznia 2023

ciekawostki, ubezpieczenia

Sprzedajesz ubezpieczone mieszkanie? W wielu przypadkach możliwe jest zrezygnowanie z ubezpieczenia, a nawet otrzymanie zwrotu części składki za niewykorzystany okres ochrony. Wyjaśniamy, co dzieje się z polisą po sprzedaży mieszkania.

Spis treści

Zmiana właściciela nieruchomości a ubezpieczenie

Sprzedając mieszkanie objęte polisą ubezpieczeniową, mamy dwa rozwiązania:

  1. Możemy nie podejmować żadnych działań w związku z polisą po sprzedaży mieszkania. W tym wypadku ochrona ubezpieczeniowa wygasa z dniem podpisania umowy kupna-sprzedaży mieszkania.
  2. Jeśli sprzedajemy mieszkanie w momencie, gdy okres ochrony jest daleki od zakończenia, warto skontaktować się z towarzystwem i złożyć wniosek o zwrot składki z ubezpieczenia mieszkania. W tej sytuacji zakład może podjąć decyzję o tym, aby zwrócić nadpłatę wynikającą ze skrócenia czasu obowiązywania polisy.

W szczególnej sytuacji znajdują się osoby, które planują sprzedaż lub kupno nieruchomości obciążonej kredytem. Jednym z warunków stawianych przez banki jest ciągłość ochrony ubezpieczeniowej, dlatego w tym przypadku najwygodniejszą opcją jest kontynuacja polisy przez nabywcę – a jeżeli nie jest to możliwe np. ze względu na warunki ubezpieczenia, to nabywca musi zadbać o posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia już od pierwszego dnia zakupu.

Jak złożyć wniosek o zwrot składki z ubezpieczenia mieszkania?

Sprzedający mieszkanie może złożyć wniosek o zwrot składki z ubezpieczenia mieszkania, aby odzyskać część zapłaconej kwoty za niewykorzystany okres ochrony. Pierwszym krokiem jest sprawdzenie, czy ogólne warunki ubezpieczenia zezwalają na wcześniejszą rezygnację z polisy. Jeżeli tak, wystarczy skontaktować się z ubezpieczycielem i poinformować o zmianie właściciela nieruchomości, a następnie wypełnić wymagane przez zakład dokumenty (np. wypowiedzenie umowy ubezpieczeniowej czy wniosek o zwrot nadpłaty składki).

Porównaj najlepsze ubezpieczenia mieszkaniowe

Polisa mieszkaniowa to elastyczne ubezpieczenie, które można dopasować do swoich oczekiwań. Poszukując odpowiedniego wariantu ochrony, warto zwracać uwagę nie tylko na ceny, ale też istotne różnice w zakresie ochrony. Dodatkowo polisę na mieszkanie można poszerzyć m. in. o home assistance, OC w życiu prywatnym czy ubezpieczenie nagrobka.

Szukasz ubezpieczenia dla swojego mieszkania? Skorzystaj z pomocy, eksperta, który reprezentuje ponad 30 towarzystw i pomoże Ci wybrać najlepszą ofertę. Odwiedź biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub za pomocą aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.Czat z Doradcą Spectrum

Witaj w Spectrum!

Aby rozpocząć rozmowę z Doradcą,

prosimy o podanie danych kontaktowych.