Ubezpieczenie podróżne – czy jest konieczne? Sprawdź, kiedy warto kupić polisę

23 lipca 2021

assistance, ciekawostki, lato, podróż

Aby w pełni cieszyć się letnim odpoczynkiem, warto zadbać o bezpieczeństwo. Sprawdź, dlaczego warto mieć ubezpieczenie podróżne, czy jest konieczne i w jaki sposób wybrać najlepsze rozwiązanie, które zapewni Ci spokój i komfort.

Ubezpieczenie podróżne – czy jest konieczne?

Niezależnie od tego, z kim i w jakim kierunku podróżujesz, nie masz obowiązku posiadania polisy turystycznej. Obowiązek jej przygotowania spoczywa wyłącznie na organizatorach wycieczek zagranicznych (np. biurach podróży), jednak i w tym przypadku jest to zazwyczaj podstawowy wariant, który ma na celu spełnienie formalnego wymogu. Polisa pośrednika turystycznego często ogranicza się do minimum, aby nie wpływać na wzrost ceny wycieczki. Dla wielu urlopowiczów taki wariant ochrony jest niewystarczający. Jeżeli zatem wybierasz się na wyjazd zorganizowany, dopytaj o zakres ubezpieczenia i oceń, czy jest dla Ciebie korzystny. Niektórzy organizatorzy oferują możliwość dopłaty za rozszerzenie pakietu. W innych przypadkach może okazać się, że najlepszym rozwiązaniem będzie rezygnacja z polisy organizatora i ubezpieczenie indywidualne.

Podróżując na własną rękę, możesz liczyć wyłącznie na taką ochronę, o jaką zadbasz. Co prawda, nie musisz kupować polisy turystycznej, warto jednak zatroszczyć się o to przed wyjazdem, aby uniknąć poważnych kłopotów – również finansowych. Nagły wypadek, który może doprowadzić do długotrwałej hospitalizacji, leczenie dziecka za granicą, kwarantanna w związku z Covid-19 czy zapalenie zęba wymagające szybkiej interwencji stomatologa to tylko przykłady zdarzeń, które mogą wygenerować ogromne koszty w zagranicznej walucie. Nawet jeżeli posiadasz kartę EKUZ, zakres bezpłatnych świadczeń jest ograniczony – otrzymasz je na takich samych zasadach, jak obywatel danego państwa. W wielu sytuacjach oznacza to dopłatę lub wręcz poniesienie całkowitego kosztu leczenia. Możesz temu zapobiec, decydując się na polisę – dzięki temu to ubezpieczyciel pokryje należności.

Poznaj rodzaje ubezpieczeń turystycznych

Zanim kupisz polisę na czas podróży, warto poznać rodzaje ubezpieczeń turystycznych. Oferta jest pod tym względem bardzo różnorodna i umożliwia zarówno ustalenie sum gwarancyjnych (czyli wysokości kwoty, do której odpowiada ubezpieczyciel), jak i konkretnych elementów pakietu. Dzięki temu możesz wybrać dokładnie taki zakres ochrony, jakiego potrzebujesz.

Jakie są rodzaje ubezpieczeń turystycznych?

  • Ubezpieczenie NNW – za granicą czy w kraju, jest to podstawowy element polisy turystycznej. NNW gwarantuje wypłatę świadczenia w razie uszczerbku na zdrowiu lub śmierci na skutek nieszczęśliwego wypadku.
  • Ubezpieczenie kosztów leczenia – to element dedykowany turystom wyjeżdżającym za granicę, którzy chcą mieć pewność, że nie poniosą dodatkowych kosztów za świadczenia medyczne oraz transport poszkodowanego z zagranicy do kraju.
  • Assistance w podróży – to szerokie pojęcie, pod którym kryje się cały pakiet usług. Ich zakres zależy od oferty danego ubezpieczyciela i może obejmować m.in. pomoc tłumacza czy infolinię 24/7.
  • OC w życiu prywatnym – to ubezpieczenie na wypadek wyrządzenia szkód innym podmiotom (np. w miejscu zakwaterowania lub podczas aktywności rekreacyjnych).
  • Ubezpieczenie bagażu – w razie utraty bagażu zapewnia odszkodowanie. Jest szczególnie przydatne dla osób, które zabierają ze sobą wartościowe przedmioty, np. laptop, sprzęt fotograficzny czy sportowy, lecz obejmuje również przedmioty codziennego użytku, m.in. odzież i kosmetyki.
  • Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z wyjazdu – gwarantuje zwrot kosztów w przypadku rezygnacji z ważnego powodu, na który nie mieliśmy wpływu (np. wypadek, nagłe pogorszenie stanu zdrowia, choroba bliskiej osoby).

Ubezpieczenie turystyczne – co obejmuje? Przykładowe oferty

W ofercie Domu Ubezpieczeniowego Spectrum znajdziesz wszystkie wiodące na polskim rynku towarzystwa. Dzięki temu możesz przebierać w różnych wariantach ochrony i z pomocą eksperta wybrać najkorzystniejszą polisę. O jakie produkty najczęściej pytają nasi Klienci?

Ubezpieczenie turystyczne PZU Wojażer to kompleksowa oferta, w ramach której możesz zdecydować się na różne pakiety. Podstawowy wariant obejmuje koszty leczenia i transportu, pomoc tłumacza, wsparcie po powrocie do domu, a także koszty akcji ratowniczej. Dodatkowe rozszerzenia polisy zapewniają m.in. transport i zakwaterowanie bliskiej osoby, kiedy przebywasz w szpitalu czy opiekę nad podróżującymi z Tobą dziećmi. Atrakcyjne rozwiązania przedstawia również Allianz. Ubezpieczenie turystyczne tego towarzystwa wyróżnia się m.in. elastycznością i możliwością rozszerzenia ochrony również na takie zdarzenia, do których doszło po spożyciu alkoholu (standardowo klauzula alkoholowa wyklucza odpowiedzialność ubezpieczyciela). Gdzie jeszcze warto wykupić ubezpieczenie turystyczne? Warta Travel również umożliwia zniesienie klauzuli alkoholowej i zapewnia nielimitowany transport medyczny na całym świecie.

Wybierz najlepszą polisę na czas podróży

Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne – PZU, Warta, Allianz, a może Generali, ERGO Hestia lub Uniqa? Skorzystaj z pomocy eksperta, który zestawi dla Ciebie różne oferty, dopasuje pakiety i w ekspresowym tempie porówna składki – dzięki temu szybko i łatwo podejmiesz trafną decyzję o wyborze ubezpieczenia.

Znajdź Doradcę Klienta na mapie naszych placówek i zapytaj o polisę turystyczną. Z pomocy możesz skorzystać zarówno osobiście w biurze, jak i przez telefon – ubezpieczenie możemy wystawić również zdalnie!


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.



Czat z Doradcą Spectrum

Witaj w Spectrum!

Aby rozpocząć rozmowę z Doradcą,

prosimy o podanie danych kontaktowych.