Wszystko o ubezpieczeniu fotowoltaiki

30 maja 2024

ciekawostki, ubezpieczenia

Jeżeli Twój dom jest wyposażony w instalację fotowoltaiczną, warto zabezpieczyć Twoją inwestycję przed przykrymi skutkami różnego rodzaju zdarzeń losowych. Wyjaśniamy, na czym polega ubezpieczenie fotowoltaiki.

Spis treści

Ubezpieczenie fotowoltaiki – dlaczego warto?

Za ubezpieczeniem fotowoltaiki przemawia wiele argumentów. Istotnym czynnikiem jest koszt zamontowania instalacji, który w zależności od ilości zastosowanych modułów może wynieść od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Po montażu panele fotowoltaiczne są narażone na działanie wielu niebezpiecznych czynników, takich jak silny wiatr, opady gradu czy uderzenie pioruna. Nierzadko stają się również przedmiotem zainteresowania złodziei. Dzięki odpowiedniej polisie możesz się zabezpieczyć przed finansowymi konsekwencjami tego typu zdarzeń i w razie szkody uzyskać środki na jej naprawę od ubezpieczyciela.

Co obejmuje ubezpieczenie fotowoltaiki?

Ubezpieczenie chroniące instalację fotowoltaiczną można wykupić w formie dedykowanej polisy lub jako rozszerzenie przy ubezpieczeniu domu. Niezależnie od opcji, na którą się zdecydujesz, ochroną mogą zostać objęte zarówno ogniwa zamontowane jako integralna część budynku, jak i te znajdujące się na gruncie.

W zakres ochrony ubezpieczeniowej mogą wejść:

  • zdarzenia losowe takie jak: pożar, deszcz nawalny, grad, huragan, przepięcia, uderzenie pioruna, napór śniegu oraz upadek drzew lub masztów.
  • szkody powstałe w wyniku działania osób trzecich, czyli kradzież, dewastacja oraz wandalizm,
  • uszkodzenie przez zwierzęta,
  • koszty związane z akcją ratowniczą lub usuwaniem pozostałości po szkodzie,
  • przerwa w działaniu instalacji fotowoltaicznej,
  • niższa produkcja energii elektrycznej przez instalację fotowoltaiczną.
  • koszty zakupu energii z sieci w sytuacji, kiedy Twoja instalacja została uszkodzona w wyniku zdarzenia objętego ochroną.

Ubezpieczenie fotowoltaiki – ile kosztuje?

To, ile zapłacisz za ubezpieczenie fotowoltaiki, zależy od wybranego zakresu ochrony oraz sumy ubezpieczenia – czyli kwoty, na jaką ubezpieczasz instalację. Przed zakupem warto porównać oferty kilku towarzystw i zapoznać się z ich ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU), które zawierają dokładne zasady korzystania z ochrony w ramach polisy. W Domu Ubezpieczeniowym Spectrum przedstawimy Ci najkorzystniejsze rozwiązania i pomożemy dopasować polisę do Twoich wymagań. Odwiedź nasze biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub za pomocą aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.