Ubezpieczenie OC najemcy mieszkania – co obejmuje?

4 czerwca 2024

ciekawostki, ubezpieczenia

Jako lokator możesz ubezpieczyć się na wypadek szkód wyrządzonych w wynajmowanym mieszkaniu. Wyjaśniamy, czym jest OC najemcy, jak działa i co obejmuje.

Spis treści

Ubezpieczenie OC najemcy – co to jest?

Wynajmując mieszkanie, liczymy się z ryzykiem wyrządzenia szkód – na ten cel zazwyczaj odprowadzamy kaucję dla właściciela. Jej wysokość najczęściej wynosi tyle, co miesięczny czynsz – niestety w przypadku niektórych szkód taka kwota może okazać się niewystarczająca. Dlatego warto rozważyć zakup OC najemcy. Jak działa to ubezpieczenie?

Ochrona w ramach OC najemcy mieszkania może zapewnić pokrycie kosztów szkód wyrządzonych w wynajmowanym lokalu lub względem sąsiadów. Polisa może objąć nie tylko szkody wyrządzonego przez samego ubezpieczonego, ale też dzieci czy zwierzęta pod jego opieką, a także osoby zatrudnione (np. do sprzątania czy opieki).

Polisa OC najemcy – co obejmuje i jak działa?

Oto przykładowe sytuacje, w których może przydać się ubezpieczenie OC najemcy:

  • zalanie wynajmowanego lub sąsiadującego mieszkania,
  • pożar (np. spowodowany pozostawieniem garnka na palniku lub włączonego żelazka),
  • pogryzienie przez psa,
  • zniszczenie mienia przez dziecko.

OC najemcy to ubezpieczenie przypisane do osoby, a nie mieszkania – posiadając je, nie musisz się martwić o pokrycie czasowe np. w związku ze zmianą lokalu. Jeżeli przeprowadzisz się w czasie trwania polisy, wystarczy, że poinformujesz ubezpieczyciela o zmianie adresu zamieszkania – zakres ochrony pozostanie taki sam w nowym miejscu. OC najemcy działa tak samo bez względu na formę prawną – może to być nie tylko najem, ale też dzierżawa, użyczenie czy leasing.

Podobnie jak każde inne ubezpieczenie, polisa OC najemcy ma swoje ograniczenia. Odpowiedzialność ubezpieczyciela jest wyłączona m. in. wtedy, gdy szkoda została spowodowana umyślnie lub w wyniku rażącego niedbalstwa. Ochrona nie obejmuje również szkód wyrządzonych w mieniu należącym do ubezpieczonego lub osób z nim spokrewnionych.

OC najemcy – ile kosztuje ubezpieczenie?

Ubezpieczenie OC najemcy mieszkania to korzystne cenowo rozwiązanie – całoroczna ochrona kosztuje już od ok. 100 zł. Wysokość składki zależy głównie od sumy ubezpieczenia – jest to limit finansowej odpowiedzialności ubezpieczyciela i jednocześnie maksymalna kwota, którą może on wypłacić w ramach odszkodowania. Na koszt OC najemcy mogą wpłynąć również dodatkowe elementy składowe polisy, np. domowy assistance (pakiet usług, w tym pomoc hydraulika czy elektryka), ubezpieczenie ruchomości należących do ubezpieczonego lub rozszerzenie ochrony OC o różne aspekty życia prywatnego (np. szkody wyrządzone poza miejscem zamieszkania lub w trakcie rekreacyjnego uprawiania sportów).

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat rozwiązań ubezpieczeniowych, które mogą Ci się przydać w codziennym życiu? Porozmawiaj z ekspertem, który reprezentuje ponad 30 towarzystw i przedstawi ofertę dopasowaną do Twoich wymagań. Odwiedź biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub za pomocą aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.