Jak sprawdzić organizatora kolonii lub obozu dla dzieci?

28 maja 2024

ciekawostki

Chcesz mieć pewność, że wyjazd Twojego dziecka jest nadzorowany przez kuratora oświaty i odpowiednie służby, a organizator działa legalnie? Wyjaśniamy, jak sprawdzić organizatora kolonii.

Spis treści

Sprawdzenie organizatora kolonii – dlaczego to ważne?

Wysyłając dziecko na obóz w czasie wakacji czy ferii, powierzamy troskę o jego komfort i bezpieczeństwo innym. Zanim wyślemy podopiecznego na wycieczkę, warto zweryfikować organizatora wypoczynku dla dzieci w bazie Ministerstwa Edukacji Narodowej. W ten sposób możemy mieć pewność, że:

 • organizator kolonii działa legalnie, ma odpowiednie uprawnienia i spełnia kryteria MEN odnośnie wypoczynku dla dzieci,
 • turnus został zgłoszony do lokalnych służb odpowiadających za bezpieczeństwo (policja, straż pożarna, służby sanitarne).

Choć organizatorzy wypoczynku dla dzieci mają obowiązek zgłaszania planowanych turnusów do bazy MEN za pośrednictwem kuratorium oświaty, w praktyce wiele obozów dziecięcych nie trafia do oficjalnej bazy, np. z obawy przed możliwą kontrolą. Warto jednak weryfikować legalność działania organizatora ze względu na m.in. odpowiednie warunki oraz kompetencje opiekunów – w końcu to im powierzamy bezpieczeństwo dzieci.

Jak sprawdzić organizatora obozu dla dzieci?

Sprawdzenie organizatora kolonii bądź obozu dla dzieci jest bardzo proste – wystarczy wejść na oficjalną stronę wypoczynek.men.gov.pl i uzupełnij w wyszukiwarce niezbędne dane, czyli numer zgłoszenia (otrzymasz go od organizatora) lub:

 • czas trwania wypoczynku,
 • nazwa organizatora lub powiat albo miejscowość wypoczynku.

Podanie powyższych informacji pozwoli na sprawdzenie konkretnego turnusu w bazie zarejestrowanych wypoczynków dla dzieci. W razie wątpliwości możesz skontaktować się z kuratorem oświaty właściwym dla siedziby lub miejsca zamieszkania organizatora lub Ministerstwem Edukacji Narodowej (na adres e-mail wypoczynek@men.gov.pl lub telefonicznie pod numerem 22 34 74 361 w dni robocze od 8:15 do 16:15). Uwaga – organizator ma obowiązek zgłoszenia kolonii do bazy najpóźniej 3 tygodnie przed wyjazdem, co w praktyce oznacza, że w wielu przypadkach znacznie wcześniejsze sprawdzenie turnusu nie jest możliwe.

Gdzie zgłosić nieprawidłowości?

Jeżeli podczas rozmowy z dzieckiem przebywającym na koloniach zauważysz niepokojące sygnały, np. niewłaściwe zachowanie opiekunów lub złe warunki lokalowe, możesz zgłosić podejrzenie nieprawidłowości w celu przeprowadzenia kontroli. Za sprawdzenie organizatora wypoczynku dla dzieci odpowiadają:

 • kurator oświaty właściwy dla województwa, w którym odbywa się wypoczynek,
 • inspektor sanitarny w powiecie, w którym odbywa się wypoczynek,
 • komendant straży pożarnej w powiecie, w którym odbywa się wypoczynek.

Bezpieczne wakacje dla Twojego dziecka

Wysyłając dzieci na kolonie, chcemy zagwarantować im radosną przygodę, ale musimy liczyć się z ryzykiem związanym m. in. z podróżowaniem, uprawianiem aktywności i sportów, a także losowym nieszczęściem. Dlatego warto upewnić się, że dziecko wyjeżdża na wczasy z odpowiednią ochroną ubezpieczeniową. Dobra polisa na kolonie może obejmować m. in.:

 • leczenie za granicą (w zakresie szerszym niż EKUZ),
 • prywatną opiekę medyczna w Polsce (zabiegi ambulatoryjne, badania, leczenie, rehabilitacja),
 • akcję poszukiwawczo-ratowniczą,
 • zakwaterowanie dla rodzica lub opiekuna prawnego podczas pobytu dziecka w szpitalu z dala od miejsca zamieszkania,
 • transport medyczny,
 • świadczenie za uszczerbek na zdrowiu,
 • zwrot kosztów leków, akcesoriów medycznych itp.,
 • ubezpieczenie bagażu i sprzętu (również sportowego),
 • odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez dziecko (np. w miejscu zakwaterowania lub podczas uprawiania sportu).

Wybierz najkorzystniejszy wariant ochrony i zadbaj o bezpieczeństwo dziecka podczas kolonii, a w razie problemów korzystaj z kompleksowego wsparcia. Chcesz dowiedzieć się więcej i porównać najlepsze oferty? W Domu Ubezpieczeniowym Spectrum dopasujemy polisę na kolonie do Twoich wymagań. Odwiedź biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub za pomocą aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.

Źródła:


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.Czat z Doradcą Spectrum

Witaj w Spectrum!

Aby rozpocząć rozmowę z Doradcą,

prosimy o podanie danych kontaktowych.