Zadośćuczynienie z OC sprawcy – czym różni się od odszkodowania i jak je uzyskać?

28 czerwca 2023

ciekawostki, ubezpieczenia

Zadośćuczynienie z OC sprawcy należy się poszkodowanym, którzy doznali bólu i cierpienia w wyniku zdarzenia drogowego. Wyjaśniamy, czym różni się ono od odszkodowania, jak się o nie ubiegać, a także jak obliczyć wysokość zadośćuczynienia po wypadku komunikacyjnym.

Spis treści

Co pokrywa OC sprawcy?

Właściciel każdego pojazdu ma prawny obowiązek posiadać polisę OC, aby w razie wypadku poszkodowany mógł bezproblemowo uzyskać pokrycie dla swoich roszczeń. Ubezpieczenie pokrywa m. in.:

  • koszty diagnostyki i naprawy uszkodzonego pojazdu lub mienia przy szkodzie częściowej albo odszkodowanie za szkodę całkowitą,
  • koszty wynajęcia pojazdu zastępczego na czas naprawy,
  • koszty holowania i parkowania uszkodzonego pojazdu,
  • koszty tłumaczenia dokumentów (jeśli jest to konieczne),
  • koszty noclegu dla osób poszkodowanych (jeśli jest on uzasadniony),
  • koszty leczenia, rehabilitacji, opieki, i renty,
  • zadośćuczynienie za cierpienia i krzywdy własne w przypadku ciężkiego i trwałego uszkodzenia ciała, wywołania rozstroju zdrowia albo śmierci osoby bliskiej,
  • zwrot korzyści majątkowych utraconych w wyniku niezdolności do pracy spowodowanej zdarzeniem.

Więcej o tym, co przysługuje poszkodowanemu z OC sprawcy zdarzenia drogowego, możesz przeczytać w tym artykule.

Zadośćuczynienie a odszkodowanie

Odszkodowanie i zadośćuczynienie to świadczenia, które mają na celu kompensację względem poszkodowanego. W potocznym sensie te wyrażenia często są używane zamiennie, choć formalnie mają inne znaczenie:

  • odszkodowanie – jego celem jest pokrycie strat materialnych (np. koszty naprawy, pojazdu zastępczego, leczenia czy rehabilitacji), które poszkodowany ponosi w związku ze szkodą;
  • zadośćuczynienie – jego celem jest kompensata za doznanie krzywdy ze względu na ból i cierpienie (straty niematerialne), których poszkodowany doświadczył w wyniku szkody.

Jak obliczyć wysokość zadośćuczynienia po wypadku komunikacyjnym?

O ile wysokość odszkodowania jest łatwa do ustalenia, to kwestia zadośćuczynienia jest znacznie bardziej skomplikowana. Krzywda doznana po wypadku może być odczuwana na wiele sposobów, np.:

  • ból fizyczny z powodu problemów zdrowotnych,
  • lęk przed jazdą samochodem,
  • dyskomfort związany z tymczasową niezdolnością do aktywności,
  • cierpienie z powodu utraty bliskiej osoby.

W każdym przypadku krzywda poszkodowanego nie jest wyrażalna w wartości pieniężnej – cierpienie nie ma oznaczonej ceny, tak jak koszty naprawy pojazdu czy leczenia. Powstaje zatem pytanie, jak obliczyć wysokość zadośćuczynienia po wypadku komunikacyjnym?

Wysokość zadośćuczynienia po wypadku komunikacyjnym w każdym przypadku jest określana indywidualnie, biorąc pod uwagę m. in.:

  • skalę fizycznego cierpienia w związku z uszkodzeniem ciała – istotne jest też to, jak długo trwa leczenie, rehabilitacja czy odczuwany przez poszkodowanego dyskomfort pourazowy;
  • negatywne emocje odczuwane przez poszkodowanego – np. lęk, poczucie bezradności, stres, smutek;
  • wpływ uszkodzenia ciała na wygląd – dotyczy to sytuacji, w których wypadek spowodował oszpecenie poszkodowanego;
  • zmiany w stylu życia i rokowania na przyszłość – mogą być związane np. z odzyskaniem sprawności czy możliwościami zawodowymi.

Zadośćuczynienie z OC sprawcy może sięgać bardzo wysokich kwot, jednak warto pamiętać, że powinno być ono adekwatne do faktycznej krzywdy. Warto realistycznie określić, jaki wpływ na życie i komfort psychiczny poszkodowanego miał wypadek. Jeżeli mamy kłopot z ustaleniem odpowiedniej kwoty, która by nas satysfakcjonowała, dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z pomocy prawnika specjalizującego się w tej dziedzinie – ekspert znający orzecznictwo sądowe w tego typu sprawach może pomóc oszacować właściwą wysokość zadośćuczynienia po wypadku komunikacyjnym.

Jak uzyskać zadośćuczynienie z OC sprawcy?

Zadośćuczynienie z OC sprawcy wypadku komunikacyjnego możemy uzyskać razem z odszkodowaniem, zgłaszając szkodę w towarzystwie ubezpieczeniowym, w którym sprawca ma zawartą polisę. W przypadku braku obowiązkowego OC, roszczenia pokryje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który potem będzie dochodził zwrotu środków od sprawcy. W takiej sytuacji szkodę można zgłosić u dowolnego ubezpieczyciela reprezentującego UFG.

Co zrobić, jeżeli wysokość zadośćuczynienia po wypadku komunikacyjnym jest w naszym odczuciu nieadekwatna do doznanej krzywdy? Warto najpierw odwołać się od decyzji ubezpieczyciela i zawnioskować o ponowne rozpatrzenie sprawy. Jeżeli rezultat wciąż będzie niezadowalający, możemy skorzystać z pomocy Rzecznika Finansowego lub skierować sprawę na drogę sądową.

Jeżeli ucierpieliśmy w wypadku samochodowym, możemy również ubiegać się o świadczenia w ramach posiadanych ubezpieczeń NNW, zdrowotnych czy życiowych. Doskonałym przykładem takiego produktu jest wyjątkowe NNW komunikacyjne Spectrum dostępne wyłącznie dla naszych Klientów. Warto jednak pamiętać, że w przypadku dobrowolnych polis na zdrowie i życie nie ma mowy o zadośćuczynieniu – ubezpieczyciel udzieli nam wsparcia zgodnie z zakresem przewidzianym w umowie. W ten sposób możemy zyskać dodatkowe środki, które mogą przydać się w trakcie rekonwalescencji.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat ubezpieczeń i dopasować najlepszą ofertę? Skorzystaj z pomocy eksperta, który reprezentuje ponad 30 towarzystw i pomoże Ci porównać najkorzystniejsze warianty zgodne z Twoimi oczekiwaniami. Odwiedź biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub za pomocą aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.