Najczęstsze wypadki na stokach narciarskich

6 stycznia 2023

ciekawostki, ubezpieczenia

Narciarstwo i snowboarding to aktywność wybierana przez Polaków równie często, co gra w siatkówkę czy sporty siłowe – tak wynika z raportu GUS o uczestnictwie w sporcie i rekreacji ruchowej w 2021 roku. Szusowanie to świetna zabawa, warto jednak pamiętać, że uprawiając zimowe dyscypliny okazjonalnie i amatorsko, jesteśmy narażeni na ryzyko kontuzji, a nawet poważnego w skutkach wypadku.

Spis treści

Najczęstsze wypadki na stokach narciarskich – statystyki

Jazda na nartach czy snowboardzie to aktywność, którą można uprawiać zarówno w Polsce, jak i za granicą – to utrudnia prowadzenie statystyk. Polskie instytucje nadzorujące bezpieczeństwo w górach, czyli m. in. TOPR i TPN, nie udostępniają szczegółowych danych o wypadkach narciarskich. Tego typu informacje można jednak znaleźć na międzynarodowych portalach, np. SOS International.

Według raportu SOS International, który opisuje wypadki na stokach narciarskich zgłoszone przez mieszkańców Skandynawii (niezależnie od kraju zdarzenia) w sezonie 2019/2020, narciarze są najbardziej narażeni na:

  • urazy kolan i goleni – aż 40% wypadków,
  • urazy kostki i stopy – 17% wypadków,
  • urazy ramion i barków – 16% wypadków.

Z kolei wśród najpopularniejszych przyczyn wypadków należy wskazać upadki i kolizje, które często są spowodowane przez niewystarczające umiejętności (a zwłaszcza niedopasowanie trudności szlaku do swoich możliwości).

Wypadek na nartach – co robić?

Jak postąpić w sytuacji, gdy będziesz świadkiem nieszczęśliwego wypadku na stoku?

  1. Zadbaj o bezpieczeństwo na miejscu zdarzenia – jeżeli to możliwe, warto zejść na pobocze szlaku lub przynajmniej oznaczyć miejsce wypadku w sposób czytelny dla nadjeżdżających, aby nie doszło do kolejnej kolizji.
  2. Wstępnie oceń stan poszkodowanego – postępując według zasad pierwszej pomocy, postaraj się nawiązać kontakt werbalny, a w razie utraty przytomności sprawdź funkcje życiowe (tętno, oddech).
  3. Wezwij służby ratunkowe i zaczekaj do ich przybycia – w czasie oczekiwania podtrzymuj kontakt z poszkodowanym i w razie potrzeby udziel mu pierwszej pomocy.

Odszkodowanie za wypadek na stoku narciarskim

Jeżeli jesteś poszkodowanym w wypadku na nartach i posiadasz odpowiednie ubezpieczenie, możesz ubiegać się o odszkodowanie. Zawierając polisę przed wyjazdem warto pamiętać, że sporty zimowe mogą być przez wielu ubezpieczycieli klasyfikowane jako ekstremalne – należy zatem wybrać taki wariant ochrony, który je uwzględnia.

Aby uzyskać odszkodowanie za wypadek na nartach, należy zgłosić szkodę u swojego ubezpieczyciela. Do zgłoszenia zazwyczaj potrzebne są informacje takie, jak:

  • numer polisy,
  • dane osobowe poszkodowanego (imię i nazwisko, PESEL),
  • krótki opis zdarzenia (miejsce, przyczyna i przebieg wypadku),
  • stan poszkodowanego (obrażenia, jakich doznał na skutek wypadku).

Odszkodowanie za wypadek na stoku narciarskim to jedna z wielu form wsparcia, jakie może zaoferować odpowiednio dobrane ubezpieczenie na narty. Przed zakupem polisy warto zapoznać się z dodatkowymi opcjami, dzięki którym ochrona będzie znacznie pełniejsza.

Kompleksowe wsparcie po wypadku – co jeszcze może oferować polisa?

Wypadek na nartach może mieć wiele konsekwencji – zarówno zdrowotnych, jak i finansowych, np. poprzez koszty związane z akcją ratowniczą, przedwczesnym powrotem, specjalistycznym leczeniem czy długotrwałą rehabilitacją. Polisa narciarska może zabezpieczyć wszystkie te aspekty, a kompleksowe wsparcie ubezpieczyciela oznacza komfort poszkodowanego po wypadku w kwestii jego zdrowia i samopoczucia, a także portfela.

Co może obejmować kompleksowe ubezpieczenie na narty?

  • NNW – czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, które zapewnia wypłatę w razie wypadku (wysokość odszkodowania jest zależna od procentowego uszczerbku na zdrowiu i sumy ubezpieczenia),
  • ubezpieczenie kosztów akcji poszukiwawczej i ratowniczej – obejmuje działanie ekipy ratowników i koszty związane z zastosowaniem specjalistycznego sprzętu (w tym np. helikoptera),
  • ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą – może okazać się potrzebne w sytuacji, gdy świadczenia medyczne potrzebne poszkodowanemu przekraczają zakres gwarantowany przez kartę EKUZ,
  • prywatne ubezpieczenie zdrowotne – dzięki niemu można odbyć specjalistyczne leczenie i rehabilitację bez kolejek w niepublicznych placówkach w Polsce,
  • assistance medyczny – to rozszerzenie zapewniające pakiet usług, np. transport medyczny, dowóz leków, wizyty domowe, wypożyczenie lub zakup sprzętu rehabilitacyjnego i wiele innych,
  • ubezpieczenie kosztów rezygnacji z wyjazdu – zadziała w sytuacji, gdy przez nieszczęśliwy wypadek bądź z innej ważnej przyczyny zajdzie konieczność skrócenia wycieczki lub jej całkowitego odwołania,
  • OC w życiu prywatnym – to ubezpieczenie, które pokryje koszty szkód nieumyślnie wyrządzonych przez Ciebie, a także dzieci i zwierzęta pod Twoja opieką, względem innych osób (np. narciarzy na stoku) i podmiotów (np. w przypadku zniszczenia sprzętu z wypożyczalni).

Chcesz mieć ubezpieczenie, które zapewni Ci odszkodowanie za wypadek na nartach oraz wsparcie, jakiego oczekujesz? Zapytaj eksperta, który reprezentuje ponad 30 towarzystw i pomoże Ci dobrać najlepszą ofertę w atrakcyjnej cenie. Odwiedź biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub w bezpłatnej aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.

Źródła:


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.