Standardowe ubezpieczenie turystyczne nie obejmuje szkód doznanych pod wpływem alkoholu, jednak podczas urlopu zazwyczaj nie stronimy od procentowych napojów. Jeżeli chcemy bez wyrzutów sumienia napić się drinka albo piwo, a jednocześnie cieszyć się pełną ochroną z polisy, warto wybrać ubezpieczenie z klauzulą alkoholową.
Spis treści
- Czym jest i jak działa klauzula alkoholowa?
- Klauzula alkoholowa w warunkach ubezpieczenia
- Czego nie obejmuje klauzula alkoholowa?
- Ile kosztuje ubezpieczenie z klauzulą alkoholową?
Czym jest i jak działa klauzula alkoholowa?
Klauzula alkoholowa to rozszerzenie ubezpieczenia turystycznego. Obejmuje szkody osobowe, do których doszło w czasie, gdy ubezpieczony korzystał z napojów wyskokowych. W takiej sytuacji ubezpieczenie z klauzulą alkoholową zapewnia pokrycie kosztów leczenia oraz świadczenia w ramach NNW.
Klauzula alkoholowa w warunkach ubezpieczenia
Ubezpieczyciele przyjmują różne warunki i kryteria dla klauzuli alkoholowej w ramach polisy turystycznej. Możemy to sprawdzić w OWU, czyli dokumencie zawierającym ogólne warunki ubezpieczenia.
W Allianz klauzula alkoholowa brzmi następująco:
Klauzula alkoholowa – jeśli opłacisz dodatkową składkę, możemy objąć ochroną szkody powstałe wskutek działania Ubezpieczonego w stanie pod wpływem alkoholu w ubezpieczeniach (…).
Według OWU Allianz Moja podróż, definicja tego stanu to:
Stan pod wpływem alkoholu – stan, w którym zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia 0,2 promila alkoholu lub więcej, lub zawartość alkoholu w 1 dm sześciennym wydychanego powietrza wynosi lub prowadzi do stężenia 0,1 mg lub więcej.
W UNIQA klauzula alkoholowa odwołuje się do obowiązujących przepisów:
Ochroną ubezpieczeniową Towarzystwa nie są objęte zdarzenia powstałe w wyniku: (…) znajdowania się Ubezpieczonego w stanie po spożyciu alkoholu, przekraczającym dopuszczalne normy spożycia zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, zażycia przez Ubezpieczonego narkotyków lub innych środków odurzających oraz leków niezaleconych przez lekarza lub użytych niezgodnie z zaleceniami lekarza.
W świetle prawa stan wskazujący na spożycie alkoholu dotyczy osób, u których stwierdzono zawartość alkoholu we krwi od 0,2 do 0,5 promila lub obecność alkoholu od 0,1 mg do 0,25 mg w 1 dm sześciennym wydychanego powietrza.
Z kolei w polisie Generali klauzula alkoholowa nie jest ujęta wprost – za to alkohol nie jest obecny na liście substancji wykluczających odpowiedzialność ubezpieczyciela (warto też zauważyć, że Generali oferuje pełne wsparcie niezależnie od stanu trzeźwości ubezpieczonego, o ile można wykazać, że zażycie substancji nie miało wpływu na szkodę):
Generali nie ponosi odpowiedzialności za koszty leczenia i koszty usług assistance: (…) spowodowane zdarzeniami powstałymi wskutek pozostawania pod wpływem narkotyków, środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych, substancji psychoaktywnych w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii, leków nieprzypisanych przez lekarza lub użytych niezgodnie z jego zaleceniem, chyba, że nie miało to wpływu na powstanie szkody.
Czego nie obejmuje klauzula alkoholowa?
Klauzula alkoholowa nie ma zastosowania w przypadkach takich, jak:
- przekroczenie dopuszczonej normy spożycia alkoholu (o ile jest określona warunkach ubezpieczenia),
- złamanie prawa pod wpływem alkoholu,
- rażące niedbalstwo, w tym zignorowanie zasad bezpieczeństwa (więcej na temat rażącego niedbalstwa przeczytasz w tym artykule),
- wyrządzenie szkody pod wpływem alkoholu (taka szkoda podchodzi pod ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, zaś klauzula alkoholowa dotyczy tylko ryzyk związanych ze zdrowiem i życiem).
Ile kosztuje ubezpieczenie z klauzulą alkoholową?
Ubezpieczyciele na różny sposób podchodzą do klauzuli alkoholowej w polisach turystycznych. W Allianz klauzula alkoholowa wymaga rozszerzenia umowy i dopłaty do składki. Z kolei w Generali klauzula alkoholowa jest standardowym elementem ubezpieczenia.
Chcesz sprawdzić, jak działa klauzula alkoholowa w danym ubezpieczeniu i porównać najkorzystniejsze oferty? Porozmawiaj z ekspertem, który reprezentuje ponad 30 towarzystw. Odwiedź biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub za pomocą aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.
Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.
Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.