Jak sprawdzić czy auto jest ubezpieczone?

12 września 2023

ciekawostki, ubezpieczenia

Sprawdzenie polisy OC po numerze rejestracyjnym to praktyczne rozwiązanie np. wtedy, gdy chcemy potwierdzić numer ubezpieczenia sprawcy kolizji lub nie możemy znaleźć własnego dokumentu. Podpowiadamy, jak szybko uzyskać rzetelną informację.

Spis treści

UFG – sprawdzenie polisy online

Nadzorowaniem obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych w Polsce zajmuje się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, czyli UFG. Sprawdzenie polisy OC po numerze rejestracyjnym jest możliwe na dedykowanej stronie tej instytucji.

Aby łatwo sprawdzić wystawione na dany pojazd ubezpieczenie OC, należy podać:

  • numer rejestracyjny lub VIN,
  • dzień, na który sprawdzamy stan ubezpieczenia (może to być np. data kolizji).

Po wypełnieniu krótkiego formularza otrzymamy informację zwrotną, która zawiera potwierdzenie posiadania ważnego OC dla tego pojazdu na dany dzień – ze wskazanym numerem polisy i nazwą towarzystwa ubezpieczeniowego.

Sprawdź OC dla pojazdu w SPECTRUM mobile

Sprawdzenie polisy OC po numerze rejestracyjnym jest proste również dla użytkowników aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile. Funkcja jest dostępna w kategorii Szkoda komunikacyjna pod przyciskiem Sprawdź OC pojazdu.

Abu uzyskać informację o ubezpieczeniu OC pojazdu, należy postępować identycznie jak w przypadku formularza na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Aplikacja łączy się z bazą UFG i uzyskuje rzetelne informacje prosto ze źródła.

Oprócz sprawdzenia OC, aplikacja ubezpieczeniowa SPECTRUM mobile zawiera wiele innych narzędzi przydatnych w razie szkody komunikacyjnej, m. in.:

  • zdarzenie drogowe krok po kroku – z pomocą interaktywnego asystenta sprawdzisz, jak postępować w razie kolizji lub wypadku (np. jak zabezpieczyć miejsce zdarzenia i czy można przestawić pojazd),
  • generator oświadczenia sprawcy – narzędzie pomaga przygotować formularz oświadczenia o zdarzeniu drogowym,
  • informacje o zgłoszeniu szkody – podręczna lista kontaktów do odpowiednich działów towarzystw ubezpieczeniowych,
  • asystent do wezwania pomocy drogowej – dzięki tej funkcji możemy łatwo zlokalizować jednostki pomocy drogowej w okolicy lub skontaktować się z naszym ubezpieczycielem w celu wykonania usługi assistance,
  • fotodokumentacja zdarzenia – w pamięci aplikacji możemy bezpiecznie przechować zdjęcia dotyczące szkody.

Pojazd z zagranicy – jak sprawdzić czy auto jest ubezpieczone?

W przypadku pojazdów zarejestrowanych w Polsce wystarczy skorzystać z narzędzia UFG, np. na stronie internetowej lub w aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile. Sytuacja może być nieco bardziej skomplikowana, jeśli pojazd jest zarejestrowany za granicą. Jak sprawdzić czy auto jest ubezpieczone?

Jeżeli chcemy sprawdzić OC pojazdu z zagranicy, możemy skorzystać z:

  • formularza UFG – należy w nim dodatkowo wskazać kraj (domyślnie jest ustawiona Polska),
  • pomocy PBUK – Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych to instytucja, która udziela wsparcia i dodatkowych informacji w razie szkód komunikacyjnym o międzynarodowym charakterze.

Warto pamiętać, że w przypadku szkody z OC zagranicznego sprawcy, która miała miejsce w Polsce, nie zgłaszamy się bezpośrednio do zagranicznej firmy. Wiedza o zakładzie ubezpieczeń jest kluczowa, aby ustalić, jaki ubezpieczyciel reprezentuje go w sprawie likwidacji szkód wyrządzonych przez jego klienta w innych krajach. Tę informację możemy uzyskać przez formularz UFG lub na stronie PBUK. Zgłoszenie szkody z OC zagranicznego sprawcy będzie możliwe we wskazanym towarzystwie. Jeżeli mamy trudności w określeniu, do kogo należy się zgłosić, istnieje też możliwość, aby wypełnić na stronie PBUK zapytanie o ubezpieczyciela sprawcy szkody.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat szkody z OC zagranicznego sprawcy? Przejdź do tego artykułu.

Twoje ubezpieczenia zawsze pod ręką

Łatwy dostęp do informacji o posiadanych polisach, wiele przydatnych funkcji i uproszczony kontakt z Twoim doradcą to największe zalety aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile – pobierz ją na swoje urządzenie i przekonaj się, jak wygodnie jest mieć swoje ubezpieczeniowe sprawy zawsze pod ręką. Poznaj też alternatywne rozwiązania, które dla Ciebie przygotowaliśmy! Swoje polisy i narzędzia do kontaktu z doradcą znajdziesz w Panelu Klienta, zaś liczne ciekawostki, opracowania i poradniki w dziale Aktualności. Do Twojej dyspozycji jest również porównywarka OC/AC.


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.Czat z Doradcą Spectrum

Witaj w Spectrum!

Aby rozpocząć rozmowę z Doradcą,

prosimy o podanie danych kontaktowych.