Jak ustalić numer księgi wieczystej?

11 sierpnia 2023

ciekawostki

Wiedząc, jaki jest numer księgi wieczystej, możemy sprawdzić informacje dotyczące stanu prawnego nieruchomości – to ważne zwłaszcza dla potencjalnych nabywców lub właścicieli, którzy chcą uregulować formalności. Podpowiadamy, jak ustalić numer księgi wieczystej.

Spis treści

Co można sprawdzić w księdze wieczystej?

Wystarczy wiedzieć, jaki jest numer księgi wieczystej, aby wyczytać wiele istotnych informacji na temat nieruchomości. Można to zrobić w dowolnej chwili i bez wychodzenia z domu dzięki usłudze EKW (Elektroniczne Księgi Wieczyste) na oficjalnej stronie prowadzonej przez Ministerstwo Sprawiedliwości pod adresem ekw.ms.gov.pl.

Księgi wieczyste podzielone są na działy. W każdym opisany jest odpowiedni rodzaj danych dotyczących nieruchomości. Przy korzystaniu z przeglądarki najlepiej jest wybrać opcję przeglądania aktualnego stanu księgi. Jakiego rodzaju informacje możemy w niej znaleźć? To m. in.:

Dział 0

Oznaczenie nieruchomości

  • numer działki lub działek, adres
  • przeznaczenie nieruchomości
  • sposób korzystania, powierzchnia, opis nieruchomości, budynków lub lokalu i pomieszczeń przynależnych

Dział I SP

Spis praw związanych z własnością

  • informacja o prawach ujawnionych w innych księgach wieczystych, np. służebności
  • informacje o dokumentach stanowiących podstawę wpisu

Dział II

Własność

  • właściciel lub właściciele nieruchomości oraz ich dane
  • udziały w prawie własności
  • informacje o dokumentach stanowiących podstawę wpisu

Dział III

Prawa, roszczenia i ograniczenia

  • prawo dożywocia, prawo odkupu nieruchomości, ostrzeżenia o niezgodności treści KW ze stanem faktycznym, wzmianki o złożonych wnioskach o wpis

Dział IV

Hipoteka

  • informacje na temat obciążeń hipotecznych ze wskazaniem wierzyciela – najczęściej jest to bank, wielkości wierzytelności, podstawy oraz kolejności wpisu

Jak ustalić numer księgi wieczystej przed zakupem nieruchomości?

Sprawdzenie księgi wieczystej jest istotnym etapem weryfikacji przed zakupem nieruchomości. Zgodnie z prawem, zapisy zawarte w KW są jawne i potwierdzają prawa ujawnionych w nich osób, dlatego zbywca powinien udostępnić potrzebny numer potencjalnemu nabywcy po to, żeby udowodnić swoje prawa do lokalu lub nieruchomości i aby ten mógł potwierdzić najważniejsze informacje.

Jeżeli chcemy sprawdzić numer księgi wieczystej dla nieruchomości, która jest naszą własnością (np. otrzymaliśmy ją w drodze spadku), możemy wystąpić o informację do sądu rejonowego właściwego dla adresu tejże nieruchomości.

Jak ustalić numer księgi wieczystej po numerze działki?

Poza drogą urzędową , istnieją też komercyjne metody sprawdzenia, jaki jest numer księgi wieczystej. Jednym z nich jest ustalenie go za pomocą numeru działki na portalu przeznaczonym do tego celu. Taka usługa jest zazwyczaj płatna, a jednorazowe sprawdzenie kosztuje kilkadziesiąt złotych.

Jak poznać numer działki, którą obejmuje nieruchomość? Można to zrobić w Starostwie Powiatowym lub za pomocą internetowej mapy Geoportal360, wyszukując pod odpowiednim adresem.

Jak ustalić numer księgi wieczystej po adresie?

Jeżeli dysponujemy adresem nieruchomości, komercyjne portale umożliwiają sprawdzenie, jaki jest numer księgi wieczystej, w podobny sposób, co przy użyciu numeru działki. W tym przypadku w wyszukiwarkę wystarczy wpisać właściwy adres i przejść przez proces płatności za usługę.

Kupujesz dom lub mieszkanie? Pamiętaj o ubezpieczeniu

Nabywając nieruchomość, warto zadbać o jej jak najlepsze zabezpieczenie. Niezależnie od tego, czy jest gotowa do zamieszkania, czy też wymaga remontu albo ukończenia budowy domu – możesz dopasować odpowiednie ubezpieczenie, które może obejmować mieszkanie lub posesję, a także dom w budowie.

Wiesz, że poprzedni właściciel ubezpieczył nieruchomość? Sprawdź, co dzieje się z ubezpieczeniem po sprzedaży – więcej na ten temat możesz przeczytać w tym artykule. Pamiętaj też o przeglądach, które właściciel budynku powinien wykonywać systematycznie – w tym celu możesz skorzystać z aplikacji SPECTRUM mobile, która ma wygodną funkcję ustawienia przypomnień o wymaganych badaniach technicznych.

Chcesz porównać oferty ubezpieczeniowe dla swojej nieruchomości? Porozmawiaj z ekspertem, który reprezentuje ponad 30 towarzystw i pomoże Ci dobrać ubezpieczenie dopasowane do Twoich oczekiwań. Odwiedź biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub za pomocą aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.