Kiedy zmienić tablice rejestracyjne?

6 lipca 2023

ciekawostki

Jako właściciel nowo nabytego pojazdu musimy go przerejestrować i upewnić się, czy ma aktualne ubezpieczenie OC. Czy trzeba zmieniać tablice rejestracyjne po zakupie auta? Wyjaśniamy, w jakich sytuacjach jest to konieczne.

Spis treści

Czy trzeba zmieniać tablice rejestracyjne po zakupie auta?

Dawniej nabycie pojazdu zawsze wiązało się z obowiązkiem wyrobienia nowych tablic rejestracyjnych, jednak od 31 stycznia 2022 roku dzięki nowym przepisom możliwe jest pozostawienie dotychczasowych egzemplarzy. Przerejestrowanie samochodu bez zmiany tablic jest dopuszczalne, o ile spełnione są poniższe warunki:

  • pojazd był wcześniej zarejestrowany w Polce (nie jest nowy ani sprowadzany z zagranicy),
  • tablice są zgodne z obowiązującym wzorem,
  • tablice są czytelne i utrzymane w należytym stanie.

Jako świeżo upieczony właściciel pojazdu możesz samodzielnie zdecydować, czy chcesz wyrobić nowe tablice rejestracyjne adekwatne do swojego miejsca zamieszkania, czy też wolisz zaoszczędzić (opłata za standardowe tablice wynosi niespełna sto złotych) i jeździć na dotychczasowych „blachach”. O tym, jaką opcję wybierasz, należy poinformować urząd podczas przerejestrowania pojazdu. Więcej na temat formalności po zakupie pojazdu możesz przeczytać w tym artykule.

Kiedy zmienić tablice rejestracyjne?

W jakich sytuacjach trzeba zmienić tablice rejestracyjne? Wyrobienie nowych egzemplarzy jest konieczne, jeżeli:

  • pojazd nie był wcześniej rejestrowany w Polsce (czyli jest fabrycznie nowy lub sprowadzony z zagranicy),
  • tablice nie są zgodne z obowiązującym wzorem (np. mają czarne tło lub oznakowanie z flagą UE zamiast polskiej),
  • tablice są uszkodzone lub nieczytelne (np. zarysowane, zdarte lub wgniecione po kolizji).

Nowe auto? Pamiętaj o ubezpieczeniu

Kiedy kupujemy pojazd, wraz z tytułem własności przechodzi na nas obowiązek posiadania ubezpieczenia OC. Jeżeli samochód był używany, prawdopodobnie jest objęty polisą zawartą przez poprzedniego właściciela – w tej sytuacji prawa i obowiązki z nią związane przechodzą na nabywcę. Nowy właściciel może kontynuować ubezpieczenie OC lub wypowiedzieć umowę i zawrzeć nową – nawet jeszcze przed przerejestrowaniem auta. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, co dzieje się z OC po sprzedaży/kupnie auta, warto sprawdzić ten artykuł.

Szukasz najkorzystniejszej oferty OC? A może rozglądasz się za kompleksowym ubezpieczeniem dla swojego nowego pojazdu? W tej sytuacji najlepiej porównać jak najwięcej dostępnych rozwiązań, aby znaleźć najlepszą opcję. Skorzystaj z pomocy eksperta, który reprezentuje ponad 30 towarzystw i pomoże Ci dobrać ubezpieczenie dopasowane do Twoich oczekiwań. Odwiedź biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub za pomocą aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.