Mała firma – mały ZUS

30 listopada 2018

ciekawostki, MSP

Już od 1 stycznia 2019 roku osoby prowadzące swój niewielki biznes będą mogły cieszyć się niższymi niż do tej pory składkami.

Aktualnie wszyscy przedsiębiorcy, niezależnie od wielkości firmy i jej przychodu płacą jednakową składkę w wysokości 1232,16zł. Od tej reguły są oczywiście wyjątki ponieważ zdecydowanie niższa stawka (520zł) obowiązuje osoby, które dopiero zaczynają swoją działalność. Niestety, dwa lata mijają szybko, a po ich upływie mali przedsiębiorcy są zobligowani do płacenia składek ZUS w pełnej wysokości. Nie ma niestety znaczenia jak prosperuje firma i czy uzyskane przychody wystarczają na pokrycie podstawowych opłat związanych z prowadzoną działalnością.

W 2019 roku przepisy dotyczące składek ZUS przejdą istotną przemianę. Przedsiębiorca, którego przychód nie przekracza 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia, będzie mógł liczyć na niższą stawkę wymaganej do zapłaty składki na ubezpieczenie społeczne. W 2018 roku minimalne wynagrodzenie wynosi 2100zł, a więc z nowych regulacji z pewnością skorzystają osoby osiągające ze swojej działalności przychód nie większy niż 5250zł miesięcznie.

Osoby planujące założyć własny biznes mają teraz dobry moment na zrealizowanie swoich  planów. Jednostki, które nie prowadziły wcześniej firmy, mogą skorzystać z dedykowanych im ulg:

  • „ulga na start”, dzięki której przedsiębiorca zwolniony jest z opłacania składek emerytalnych, rentowych oraz wypadkowych przez 6 miesięcy od  daty rozpoczęcia działalności.
  • specjalna, obniżona wartość składek ZUS przez pierwsze dwa lata od rozpoczęcia działalności. Dla debiutantów, podstawę wymiaru składek ZUS stanowi 30% minimalnego wynagrodzenia, czyli wspomniane wcześniej 2100zł.
  • wprowadzenie wysokości składki ZUS zależnej od przychodu przedsiębiorcy. Dzięki temu osoby stawiające pierwsze kroki w biznesie, mają szansę na zainwestowanie zaoszczędzonych środków na realizację planów i rozwój swojej firmy.

Niezależnie od własnego pomysłu na biznes, którym może być placówka franczyzowa wybranego banku, agencja reklamowa czy może multiagencja ubezpieczeniowa, zagłębienie się w temat przysługujących ulg oraz skorzystanie z należnych dotacji, może pozwolić na realizację marzeń.


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.