Ochrona prawna w zasięgu ręki

25 stycznia 2019

ciekawostki

Zgodnie z sentencjami: „Ignorantia iuris nocet” czy „Ignorantia legis non excusat” nieznajomość prawa szkodzi, a brak wiedzy z tego zakresu nie jest usprawiedliwieniem dla wymiaru sprawiedliwości. Tak więc każdy człowiek, mimo iż często nie jest świadom wielu przepisów prawa, musi ich przestrzegać.  Do wielu rozpraw na sali sądowej w ogóle by nie doszło, gdyby znajomość regulacji prawnych w społeczeństwie była wyższa. Nie sposób jednak, by każdy Polak znał na pamięć wszystkie ustawy, kodeksy i paragrafy tak, by z pełną świadomością podejmować wszelkie kroki prawne w codziennym życiu, jak choćby podpisanie umowy z operatorem telefonii komórkowej. W życiu większości z nas przychodzi w końcu taki moment, kiedy potrzebujemy pomocy wykwalifikowanego prawnika. Obsługa prawna, zaczynając już od konsultacji po reprezentację klienta w sporach przed sądem jest kosztowna i  zależy w dużej mierze od przedmiotu czy rodzaju sprawy. Dodatkowo, w zależności czy postanowienie sądu będzie na naszą korzyść czy też nie, możemy zostać obciążeni kosztami sądowymi. W takim przypadku całość  kosztów związanych z daną sprawą może być szacowana w tysiącach, a nawet dziesiątkach tysięcy złotych.

Pomyśl jednak ile mógłbyś zaoszczędzić gdybyś miał szybki i łatwy dostęp do wyspecjalizowanych usług prawnych, dochodzenia odszkodowań z pomocą adwokata lub radcy prawnego i błyskawiczną, telefoniczną poradę prawną? To wszystko jest w Twoim zasięgu, wystarczy, że posiadasz ubezpieczenie ochrony prawnej. 

Ochrona prawna to produkt, który najczęściej spotykamy jako rozszerzenie polisy komunikacyjnej takiej jak AC pojazdu czy majątkowej jak ubezpieczenie domu. Jest to dodatkowa opcja do zakresu polisy, kosztująca zaledwie kilkanaście złotych w skali roku. W sytuacji gdy jest to opcja dodatkowa przy polisie komunikacyjnej, ubezpieczony może liczyć na pomoc w przypadku problemów związanych z posiadaniem czy użytkowaniem pojazdu.

W zakresie znajdziesz doradztwo prawne w takich przypadkach jak szkody na mieniu lub osobie, zatrzymanie dowodu rejestracyjnego lub prawa jazdy czy wykroczenia drogowe. Pomoc prawnika przydatna będzie w sytuacji gdy prowadzisz batalię z zakładem ubezpieczeń sprawcy wypadku, który według Ciebie znacząco zaniża wysokość należnego Ci odszkodowania, warsztat samochodowy wadliwie wykonał usługę naprawy lub przedstawił zawyżony rachunek dotyczący wykonania usługi, a także w przypadku gdy został Ci postawiony zarzut powodowania wypadku drogowego.

 Jeśli ochrona prawna została dokupiona jako dodatek do polisy mieszkaniowej, będziesz mógł skorzystać z porady prawnej w sprawach związanych bezpośrednio z nieruchomością jak również z życiem prywatnym jej właściciela. Ochrona prawna przyda się w sytuacji, gdy najemca zdemoluje Twoje mieszkanie, ktoś złamie nogę ponieważ nie odśnieżyłeś swojego chodnika, chcesz złożyć skargę na decyzję organu administracyjnego, z którą się nie zgadzasz czy też w sytuacji, gdy pracodawca nie wypłacił należnego Ci wynagrodzenia.

Na rynku dostępne są również polisy rolne czy biznesowe z rozszerzeniem o ochronę prawną. Te pierwsze dedykowane są osobom prowadzącym działalność rolniczą, a w zakresie ochrony prawnej będzie pomoc w przypadku przymusowego uboju zwierzęcia, zniszczenia upraw lub mienia rolnika, wypadku przy pracy czy sporu z KRUS-em. Przedsiębiorcy posiadający w zakresie polisy firmowej ochronę prawną mogą liczyć na wsparcie prawnika w przypadku zniszczenia firmowego mienia przez pracownika lub kontrahenta,  naruszenia praw pracowników, sporu z ZUS-em czy w sytuacji, gdy postawione zostaną mu zarzuty niespełnienia przepisów BHP.

Jak widać ubezpieczenie ochrony prawnej to niezwykle atrakcyjny produkt, który ma stale rosnące grono odbiorców. W wielu krajach jak na przykład  w  Niemczech już nawet 80% populacji posiada ochronę prawną i z chętnie z niej korzysta.

      1. https://www.pzu.pl/encyklopedia/baza-wiedzy/pzu-dom/produkty/ubezpieczenie-ochrony-prawnej
    1. https://www.concordiaubezpieczenia.pl/rolnik/produkt/twoje-gospodarstwo/ochrona-prawna,46.html

Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.