Włamanie do piwnicy w bloku – jak się zabezpieczyć?

7 listopada 2022

ciekawostki, ubezpieczenia

Piwnice i komórki lokatorskie w blokach mieszkalnych to częsty cel włamywaczy. Jakość zabezpieczeń nie zawsze zapewnia skuteczność, a brak ciągłego nadzoru może ułatwić kradzież. Sprawdź, jak zapobiec włamaniu do piwnicy i co robić, jeśli jednak do niego dojdzie.

Spis treści

Włamanie do piwnicy w bloku – łatwy łup dla złodzieja

Piwnice i komórki lokatorskie najczęściej służą do przechowywania rzeczy, które użytkujemy sezonowo lub okazjonalnie. Wśród nich mogą znajdować wartościowe przedmioty, np. rower, elektronarzędzia, odświętna zastawa stołowa czy nieużywane na co dzień sprzęty AGD&RTV.

Standard zabezpieczeń w tego typu pomieszczeniach często jest dość niski, co zwiększa ryzyko potencjalnej kradzieży. Wystarczy, że jeden z sąsiadów nieopatrznie zostawi otwarte drzwi do piwnicy, a złodziej może wejść i działać niepostrzeżenie. Bramki z prostymi kłódkami czy lekkie drzwiczki na zwykły zamek nie stanowią trudnej do pokonania przeszkody. Dlatego warto odpowiednio zadbać o wyższy poziom bezpieczeństwa w swojej piwnicy – zwłaszcza jeżeli przechowujemy tam przedmioty, których nie chcemy stracić.

Włamanie do piwnicy w bloku to częsty problem, ale niestety wykrywalność tego przestępstwa jest dość niska. Wynika to z prostej przyczyny – do piwnicy zazwyczaj zaglądamy dość rzadko, więc w razie zauważenia śladów kradzieży z włamaniem ciężko nam ocenić czas i okoliczności zdarzenia. Sprawca ma zatem dużą szansę pozostać anonimowy i bezkarny.

Włamanie do piwnicy – co robić po odkryciu zdarzenia?

Jeżeli zauważysz, że zabezpieczenia Twojej komórki w piwnicy zostały naruszone, zachowaj ostrożność i nie działaj samodzielnie. Jak najszybciej skontaktuj się z policją i zaczekaj na przyjazd funkcjonariuszy.

Zanim przyjedzie policja:

  • nie dotykaj rzeczy pozostawionych w piwnicy ani nie zmieniaj ich położenia – to ważne, aby policjanci mogli zobaczyć miejsce zdarzenia w tym samym stanie, w jakim zostało zastane przez Ciebie,
  • spróbuj skontaktować się z sąsiadami – być może dowiesz się, że zauważyli coś niepokojącego lub sami padli ofiarą kradzieży z włamaniem,
  • zastanów się, co mogło zginąć z Twojej piwnicy – wstępnie, na razie bez przeszukiwania komórki; na dokładne sprawdzenie przyjdzie czas podczas czynności policyjnych.

Po przyjeździe policji postępuj zgodnie z zaleceniami funkcjonariuszy. Pamiętaj, aby poinformować ich, jeżeli w budynku działa system monitoringowy (np. na klatce schodowej) – dostęp do nagrań może być ogromną pomocą w identyfikacji sprawcy.

Najskuteczniejsze zabezpieczenia do piwnicy

Jeżeli chcesz zmniejszyć ryzyko kradzieży, warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenia do piwnicy. Jak samodzielnie możesz poprawić standard bezpieczeństwa?

  • Solidne drzwi z dobrym zamkiem lub kłódką wielozastawkową – warto wymienić drzwi do komórki piwnicznej na mocniejsze i trudniejsze do sforsowania. Dotyczy to zarówno materiału, z którego wykonano skrzydło, jak i metody zamykania.
  • Dodatkowe środki ostrożności w przechowywaniu przedmiotów – w samej komórce warto zadbać o bezpieczniejsze przechowywanie pozostawionych tam przedmiotów. Mniejsze sprzęty i akcesoria można ukryć w szafkach wyposażonych w zamki, a większe urządzenia czy rowery można spiąć linką zabezpieczającą (np. rowerową).
  • Bezpieczne przechowywanie kluczy – klucze do piwnicy, komórki lokatorskiej i szafek czy kłódek warto przechowywać w domu (np. w komodzie lub w kuchni, ale nie w okolicy drzwi do mieszkania). W ten sposób ryzyko ich zgubienia lub kradzieży będzie mniejsze i zawsze będziesz wiedzieć, gdzie ich szukać, gdy będą potrzebne.
  • Ubezpieczenie piwnicy w bloku – komórkę piwniczną i jej zawartość można ubezpieczyć. Choć polisa nie zapewnia bezpośredniej ochrony przed włamaniem, zapobiega poniesieniu kosztów związanych np. z naprawą uszkodzonych drzwi i zamków czy odkupieniem ukradzionego mienia.

Istnieją też zabezpieczenia do piwnicy, które mogą być zastosowane przez administrację budynku, np.:

  • domofon,
  • zejście do piwnic zamykane na klucz,
  • monitoring,
  • kraty w oknach piwnicznych.

Więcej na temat profilaktyki przeciwwłamaniowej możesz przeczytać w tym artykule.

Jak działa ubezpieczenie piwnicy w bloku?

Ubezpieczenie piwnicy w bloku to opcja dostępna przy zakupie polisy na mieszkanie. Ubezpieczyciel może definiować komórkę piwniczną wprost lub traktować ją jako jedno z pomieszczeń przynależnych (czyli takich, które nie przylegają do mieszkania, ale znajdują się w tym samym budynku). Zakres ochrony obejmującej piwnicę jest taki sam, jak w przypadku mieszkania, dlatego przed zawarciem polisy warto dokładnie sprawdzić, jakie zdarzenia są ubezpieczone w ramach wybranego pakietu.

Aby ubezpieczenie piwnicy w bloku było możliwe, większość towarzystw wymaga spełnienia tych warunków:

  • wyłączność w użytkowaniu komórki piwnicznej (nikt oprócz Ciebie i Twoich bliskich nie ma do niej dostępu),
  • odpowiednie zabezpieczenie piwnicy (zazwyczaj wystarczą solidne drzwi z zamkiem lub kłódką wielozastawkową).

Chcesz porównać najlepsze oferty ubezpieczenia mieszkania z pomieszczeniami przynależnymi? Porozmawiaj z ekspertem, który reprezentuje ponad 30 towarzystw i będzie w stanie udzielić odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania. Odwiedź biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub za pomocą bezpłatnej aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.