Jak wyrobić paszport tymczasowy?

8 listopada 2023

ciekawostki

W nagłych sytuacjach, kiedy musimy pilnie wyjechać za granicę, warto złożyć wniosek o paszport tymczasowy. Czas oczekiwania na wydanie takiego dokumentu jest znacznie krótszy niż w przypadku standardowego paszportu biometrycznego. Podpowiadamy, jak wyrobić paszport tymczasowy i przygotować się do podróży.

Spis treści

Paszport tymczasowy – w jakich sytuacjach się sprawdzi?

Paszport tymczasowy to rozwiązanie dla osób, które ze względu na nagłe bądź trudne sytuacje nie mogą czekać na wyrobienie paszportu biometrycznego. Wniosek o paszport tymczasowy możesz złożyć, jeżeli:

  • przebywasz poza granicami Polski i czekasz na obiór paszportu biometrycznego,
  • tymczasowo nie można pobrać od Ciebie odcisków palców,
  • znajdujesz się w nagłej sytuacji związanej z koniecznością powrotu do miejsca stałego pobytu, chorobą, pogorszeniem stanu zdrowia lub pogrzebem członka rodziny, działalnością zawodową, nauką dzieci, rozwojem ich indywidualnych umiejętności lub koniecznością zapewnienia im opieki.

Gdzie wyrobić paszport tymczasowy?

Aby wyrobić paszport tymczasowy, należy złożyć wniosek w odpowiedniej instytucji. Jeżeli znajdujesz się w Polsce, możesz udać się do dowolnego punktu paszportowego (informacje o pobliskich placówkach znajdziesz na stronie urzędu wojewódzkiego). Jeśli przebywasz za granicą, o paszport tymczasowy zawróć się do polskiego konsulatu.

Ile kosztuje paszport tymczasowy?

Koszt wyrobienia paszportu tymczasowego w Polsce to 30 zł. Jeżeli wniosek składamy w konsulacie, informację na temat opłaty należy sprawdzić na jego stronie internetowej. Metoda płatności również jest określana przez konkretną placówkę, w której realizujemy usługę.

Jak wyrobić paszport tymczasowy?

Procedura wyrobienia paszportu tymczasowego jest dość prosta. Wystarczy, że przygotujesz:

  • aktualne kolorowe zdjęcie (format jak do dowodu),
  • dowód wniesienia opłaty za paszport tymczasowy,
  • ważny dokument potwierdzający tożsamość i obywatelstwo (dowód osobisty).

Urzędnik może też poprosić Cię o:

  • dokument potwierdzający, dlaczego potrzebujesz paszportu tymczasowego,
  • dodatkowe dokumenty (np. odpis polskiego aktu stanu cywilnego), jeżeli będzie miał wątpliwości co do Twojej tożsamości lub obywatelstwa albo jeśli w Twoich dokumentach będą sprzeczne informacje.

Wniosek o paszport tymczasowy pobierzesz i wypełnisz w wybranej placówce.

Paszport tymczasowy – czas oczekiwania

Paszport tymczasowy jest wydawany najszybciej, jak to możliwe. W wielu przypadkach dokument można uzyskać od ręki. Maksymalny czas oczekiwania na wyrobienie paszportu tymczasowego w Polsce nie może przekroczyć 30 dni.

Jak długo jest ważny paszport tymczasowy?

W odróżnieniu od standardowego paszportu biometrycznego, paszport tymczasowy ma stosunkowo krótki okres ważności, który wynosi maksymalnie 365 dni od daty wydania. Szczegółową informację o tym, jak długo ważny jest Twój paszport tymczasowy, znajdziesz na swoim egzemplarzu dokumentu.

Ubezpiecz się na podróż

Podczas przygotowań do wyjazdu warto pamiętać o tym, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo i kompleksowe wsparcie w trudnych sytuacjach. Tego rodzaju ochronę może zapewnić Ci tylko dobrze dopasowana polisa. Ubezpieczenie warto rozważyć nawet wtedy, gdy wybierasz się do państwa europejskiego z kartą EKUZ – świadczenia, które gwarantuje, ograniczają się do podstawowej opieki medycznej i nie obejmują m. in. kosztów repatriacji (np. transport medyczny do Polski), pomocy w razie komplikacji związanych z podróżą czy pokrycia nieumyślnie wyrządzonych szkód. Więcej o tym, co możesz ubezpieczyć w ramach polisy turystycznej, przeczytasz np. w tym artykule.

Chcesz dopasować ubezpieczenia na podróż do swoich oczekiwań? Skorzystaj z pomocy eksperta, który reprezentuje ponad 30 towarzystw. W Domu Ubezpieczeniowym Spectrum porównasz najlepsze oferty i poznasz odpowiedzi na wszystkie pytania. Odwiedź biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub za pomocą aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.

Źródła:


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.



Czat z Doradcą Spectrum

Witaj w Spectrum!

Aby rozpocząć rozmowę z Doradcą,

prosimy o podanie danych kontaktowych.