Szkody z OC drożeją – czy wzrosną składki?

2 marca 2023

ciekawostki, ubezpieczenia

Liczby w raporcie Polskiej Izby Ubezpieczeń wskazują na wzrost wypłat z OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Ubezpieczyciele wydają coraz więcej na pokrycie szkód komunikacyjnych – czy to może spowodować wzrost składek w 2023 roku?

Odszkodowania z ubezpieczeń komunikacyjnych – statystyki

Według raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń za pierwsze trzy kwartały 2022 roku, odszkodowania z polis komunikacyjnych stanowiły 63% wszystkich świadczeń wypłacanych w ubezpieczeniach majątkowych i osobowych. Ich łączna kwota przekroczyła 12 mld zł, co oznacza wzrost o 8% w porównaniu do poprzedniego roku. Z tego 7,3 mld zł trafiło do poszkodowanych w ramach wypłat z OC – jest to o 7% więcej niż rok wcześniej. Z kolei dane Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego informują, że w tym okresie wystąpiło 1,3 mln szkód komunikacyjnych, zaś rok wcześniej było ich nieznacznie więcej (1,34 mln) – to oznacza, że wzrósł średni koszt szkody.

Ile średnio kosztuje ubezpieczyciela szkoda z OC?

Średnia szkoda z ubezpieczenia OC komunikacyjnego przekroczyła już 9 tys. zł. Dla porównania po III kwartale 2020 r. było to 7,9 tys. zł, a w analogicznym okresie kolejnego roku już 8,4 tys. zł. Istotny wpływ mają m.in. rosnące koszty napraw rozbitych aut. Należy spodziewać się utrzymania tego trendu, ze względu na inflację oraz przewidywane skutki finansowe rekomendacji KNF [Komisji Nadzoru Finansowego – przyp. aut.] dotyczących likwidacji szkód z OC komunikacyjnego. W naszej ocenie promują one rozwiązania zapewniające wyższe przychody warsztatom. Będzie to miało bezpośrednie przełożenie na dalszy wzrost wypłat, a finalnie na składki za OC komunikacyjne płacone przez wszystkich kierowców – mówi Jan Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Czy składki wzrosną?

Zgodnie z raportem PIU, średnia wysokość składki za OC komunikacyjne po trzecim kwartale 2022 roku wynosiła ona 488 zł, a rok wcześniej było to 487 zł. Mimo dużych zmian w sytuacji ekonomicznej stawka pozostała stabilna. Jednak są powody, aby spodziewać się wzrostu cen ubezpieczeń komunikacyjnych w 2023 roku – wpływa na to zwłaszcza wzrost kosztów naprawczych, który wiąże się z rosnącymi cenami towarów i usług. Istotny jest również fakt, że pod koniec 2022 roku Komisja Nadzoru Finansowego wprowadziła nowe wytyczne obejmujące wszystkich ubezpieczycieli – ich celem jest ujednolicenie standardu likwidowania szkód komunikacyjnych. W praktyce to kolejny czynnik, który może zwiększyć koszty ponoszone przez towarzystwa ubezpieczeniowe w związku z naprawą pojazdów.

Sprawdź, co warto wiedzieć przed zakupem nowej polisy OC i dowiedz się, jak skutecznie chronić zniżki w ubezpieczeniu na samochód. Pamiętaj, że nieposiadanie ważnej polisy może spowodować nałożenie dotkliwej kary za brak OC. Jeżeli chcesz porównać najtańsze warianty OC i dopasować odpowiednie ubezpieczenie dla swojego pojazdu, warto porozmawiać z ekspertem, który reprezentuje ponad 30 towarzystw. Odwiedź biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub w aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.

Źródła:


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.Czat z Doradcą Spectrum

Witaj w Spectrum!

Aby rozpocząć rozmowę z Doradcą,

prosimy o podanie danych kontaktowych.