Niezależnie od tego, jak daleko jest cel pielgrzymki, ubezpieczenie można dopasować w taki sposób, aby w razie potrzeby zapewniło szybką i konkretną pomoc. Podpowiadamy, o czym warto pamiętać, wybierając ubezpieczenie na pielgrzymkę zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Spis treści
- Ochrona na czas pielgrzymki – ubezpieczenie grupowe czy indywidualne?
- Pielgrzymki w Europie – dlaczego EKUZ może nie wystarczyć?
- Co powinno obejmować ubezpieczenie dla pielgrzyma?
- Ubezpieczenie pielgrzyma dopasowane do potrzeb
Ochrona na czas pielgrzymki – ubezpieczenie grupowe czy indywidualne?
Jeżeli wybieramy się na grupową pielgrzymkę, jej organizator jest zobowiązany, aby zadbać o ubezpieczenie wszystkich uczestników wyjazdu. Jednak warto upewnić się, czy ochrona zapewniana w ramach grupowej polisy jest dla nas wystarczająca. Może się zdarzyć, że suma ubezpieczenia będzie niewysoka, a zakres niezbyt szeroki – wynika to z tendencji niektórych organizatorów, aby koszt wyjazdu (w tym ubezpieczenia) był jak najniższy. Zatem warto sprawdzić, co dokładnie zawiera ubezpieczenie proponowane przez organizatora – wtedy będziemy mieć pewność, czy jest ono wystarczające.
Jeżeli podróżujemy samodzielnie lub nie jesteśmy zadowoleni z zakresu grupowego ubezpieczenia, odpowiednim rozwiązaniem jest indywidualna polisa. Zawierana w ten sposób umowa jest bardzo elastyczna – sami decydujemy, jakie ryzyka chcemy wziąć pod uwagę oraz jaka powinna być suma ubezpieczenia. Wybierając indywidualne ubezpieczenie dla pielgrzyma, warto porównać oferty różnych towarzystw, aby znaleźć wariant najlepiej dopasowany do potrzeb.
Pielgrzymki w Europie – dlaczego EKUZ może nie wystarczyć?
Lourdes, Fatima, Rzym, Asyż, Loreto, Padwa, czy Santiago de Compostela należą do najczęściej odwiedzanych miejsc kultu religijnego w Europie. Podróżując po krajach takich, jak Francja, Hiszpania, Włochy i inne państwa wspólnoty europejskiej (EU i EFTA), możemy liczyć na podstawową opiekę medyczną – wystarczy przed wyjazdem wyrobić kartę EKUZ. Jednak zapewniania przez nią ochrona ma swoje ograniczenia. Warto pamiętać, że EKUZ gwarantuje nam dostęp wyłącznie do takich świadczeń medycznych, jakie są bezpłatne dla obywateli danego kraju – zakres tych usług jest zatem różny w poszczególnych państwach i nie zawsze obejmuje wszystko, czego możemy potrzebować.
Indywidualne ubezpieczenie pielgrzyma może funkcjonować zarówno jako uzupełnienie ochrony z EKUZ, jak i alternatywne rozwiązanie. Polisa sprawdzi się również w krajach, w których nie honoruje się EKUZ – np. w Bośni i Hercegowinie, gdzie znajduje się często odwiedzana przez pielgrzymów miejscowość Medjugorie.
Co powinno obejmować ubezpieczenie dla pielgrzyma?
Dobre ubezpieczenie na pielgrzymkę powinno przewidywać rozwiązania dla wszystkich potencjalnych problemów i losowych sytuacji, które mogą nam przeszkodzić. Polisa powinna uwzględniać potrzeby związane ze stanem zdrowia, celem i sposobem podróżowania, a także inne czynniki, które maja wpływ na komfort i bezpieczeństwo podczas wyjazdu. Ubezpieczenie dla pielgrzyma możemy skomponować z kilku składników:
- koszty leczenia za granicą – przyda się, jeżeli będziemy podróżować do państw spoza wspólnoty europejskiej lub kiedy EKUZ nie obejmuje potrzebnego świadczenia medycznego,
- NNW – zapewnia wsparcie finansowe w razie uszczerbku na zdrowiu,
- assistance – to pakiet usług obejmujących m. in. infolinię, pomoc tłumacza czy zorganizowanie transportu medycznego (dokładny zakres zależy od wariantu ubezpieczenia),
- koszty kontynuacji leczenia w niepublicznych placówkach w Polsce – szybka pomoc lekarska i odpowiednia terapia może znacznie ułatwić rekonwalescencję,
- koszty rezygnacji z wyjazdu – jeżeli z ważnej, niezależnej od nas przyczyny musimy odwołać udział w pielgrzymce lub wcześniej z niej wrócić, to ubezpieczenie może zapewnić nam pomoc organizacyjną i pokrycie kosztów,
- ubezpieczenie bagażu – w razie utraty bagażu możemy otrzymać środki na odkupienie przedmiotów codziennego użytku oraz innych rzeczy, np. aparatu fotograficznego, czy telefonu,
- ubezpieczenie mieszkania na czas wyjazdu – jeżeli pozostawiamy mieszkanie bez nadzoru, a nie mamy całorocznej polisy, warto rozszerzyć ubezpieczenie na pielgrzymkę o krótkoterminową ochronę lokalu od zdarzeń losowych (np. pożar, zalanie) i kradzieży z włamaniem,
- OC w życiu prywatnym – to ubezpieczenie, które może pokryć koszty związane ze szkodą wyrządzoną nieumyślnie przez nas samych lub dzieci przebywające pod naszą opieką (np. uszkodzenie mienia w hotelu, stłuczenie czyjegoś smartfona, spowodowanie wypadku).
Ubezpieczenie pielgrzyma dopasowane do potrzeb
Zaletą indywidualnego ubezpieczenia na pielgrzymkę jest możliwość dopasowania zakresu do swoich potrzeb – jednak nietrudno zagubić się w gąszczu atrakcyjnych ofert. Jeżeli chcesz dobrać idealną polisę w najlepszej cenie, warto dokładnie zbadać dostępne opcje. W Domu Ubezpieczeniowym Spectrum możesz porozmawiać z ekspertem, który reprezentuje ponad 30 towarzystw i szczegółowo odpowie na wszystkie Twoje pytania. Odwiedź biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub w aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.
Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.
Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.